Influensasäsongen går mot sitt slut. Smittskyddsenheten vid Region Norrbotten karakteriserar den hittills som genomsnittlig sett till antalet fall och hur många som vårdats på sjukhus.
– De flesta som behövt sjukhusvård har andra sjukdomar i bakgrunden. Men det finns alltid enstaka fall med friska personer som blir svårt sjuka av influensan, säger Jonas Hansson.
Region Norrbotten har ingen aktuell statistik för hur många som avlidit alternativt behövt sjukhusvård, men enligt Hansson har det inte varit något alarmerande över säsongens influensa.
– Vi har inte sett att det varit extremt många fall eller att folk blivit svårt sjuka i uppenbart högre grad än vad som är normalt. Jag skulle säga att det varit en hyfsat genomsnittlig säsong. Det som sticker ut är att kulmen kom relativt sent, kring månadsskiftet februari-mars. Ofta brukar den komma i december eller januari.
Smittspridningen har varit varierad.
– Det har varit en hel del luftvägsinfektioner, har vi sett. Det är faktiskt lite allt möjligt som spridits. Förutom influensan är det även mykoplasma, RS-virus och covid. När det gäller covid har det varit relativt lugnt hela vintern med några tiotal diagnosticerade fall i veckan. Särskilt under hösten var det mycket mykoplasma, säger Jonas Hansson, säger Jonas Hansson.