Yrkesförarna sämst på hänsyn vid vägbyggen

Förr sågs yrkesförarna som "Vägens riddare", så är det inte längre. Det menar Lennart Eriksson, SEKO, projektledare för utvecklingsprojektet "Konsten att bringa ner hastigheten förbi vägarbetsplatser".

Totalt minskar antalet döda och skadade i trafiken, men antalet olyckor vid vägarbete ökar i Sverige. De säger Lars Nilsson, ombudsman på SEKO Norra Norrland (sittande) och Lennart Eriksson, projektledare för ett utvecklingsprojekt som syftar till att nedbringa hastigheten förbi vägarbetsplatser.

Totalt minskar antalet döda och skadade i trafiken, men antalet olyckor vid vägarbete ökar i Sverige. De säger Lars Nilsson, ombudsman på SEKO Norra Norrland (sittande) och Lennart Eriksson, projektledare för ett utvecklingsprojekt som syftar till att nedbringa hastigheten förbi vägarbetsplatser.

Foto: Rolf Hallgren

LULEÅ 2011-03-17 06:00

- Den manteln har de tagit av sig, yrkeschaufförerna är den trafikantgrupp som är sämst på att respektera skyltning och andra hastighetsnedsättande åtgärder, som kör på våra märken och utsätter vår personal för stor fara, säger Lennart Eriksson, Nyköping, pensionerad trafikingenjör som nu far land och rike runt och utbildar medlemmar i fackförbundet SEKO i samarbete med branschen i konsten att bringa ned hastigheten förbi vägarbetsplatser.

Träff i Luleå
På onsdagen anordnade SEKO Norra Norrland en träff i Luleå med företag samt företrädare för Trafikverket och Arbetsmiljöverket.

Samtidigt som totala antalet trafikolyckor med dödlig utgång eller svåra skador glädjande nog minskar år för år i Sverige, så ökar olyckorna vid vägarbetsplatser, framhåller SEKO. Enligt en rapport från dåvarande Vägverket ökade antalet olyckor vid verkets vägarbetsplatser 2003-2007 med 20 procent, medan olyckorna fördubblades på övriga vägar.

Många av olyckorna vid vägarbetsplatser sker därför att förarna inte uppmärksammat vägarbetet i tid eller inte hunnit stanna, utan kört in i framförvarande fordon eller i utrustning tillhörande vägarbetet.

Tidspress
Projektledaren Lennart Eriksson tvekar inte att peka ut den tunga yrkestrafiken som den stora boven i dramat.

- Förklaringen är den tidspress som förarna arbetar under, man är tvungen att hålla snäva tidsmarginaler för att få ekonomin att gå ihop. Exempelvis Volvo har hela sitt lager på vägarna, detta som kallas "just-in-time", och om de inte håller de utlovade tiderna drabbas de av enorma böter. Och då vill de givetvis inte ha några hinder på vägen i form av vägarbeten, säger Lennart Eriksson.

Få ner hastigheten
Även busschaufförer är en yrkeskår som har tidspiskan över sig, det görs vanligen ingen tidsmässig skillnad på sommar- och vintertabellen, hävdar SEKO-folket som PT träffar på utbildningsdagen i Luleå, förutom Lennart Eriksson, även ombudsman Lars Nilsson, bosatt i Hortlax.

- Varje år skadas flera av våra medlemmar som arbetar efter vägarna av trafikanter som absolut inte respekterar skyltning och andra hastighetsnedsättande åtgärder. Huvudsyftet med den här träffen är att få ner hastigheten förbi vägarbetsplatserna så att vi ska slippa få några skadade på våra jobb under sommaren som nu kommer, säger Lars Nilsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om