Hon säger att det inte är lätt att svara på vad som kan ha hänt vid anläggningen i Frankrike.
- Men jag vet att Smurfit Kappa arbetat aktivt med de här frågorna, säger Anna-Karin Olsson, som pekar på att fabriken gör allt för att undvika att det händer olyckor.
- I dagsläget är vi nöjda med miljöarbetet där vi inte ställt några nya krav kring hur produktionen bedrivs, säger miljöhandläggaren.
Svämmade över
Hon pekar dock på att det har inträffat olyckor vid Piteåfabriken. 10 juli 2009 stoppades sodapannan klockan fem på morgonen, sedan svartlut och såpa som svämmat över i fabriken och runnit ut i Piteälven. Orsaken var att någon sågat av ett takavlopp 12 centimeter ovanför golvet.
Utsläppet skapade en sörja utanför fabriken, men mätningar efteråt visade inte på några negativa konsekvenser i vattnet, varken i Piteälven eller Nördfjärden.
Anna-Karin Olsson valde trots det att överlämna ärendet för åtalsprövning där frågan landat hos miljöåklagare Christer B Jarlås i Östersund.
Inte alls klart
Tre år efter anmälan har dock inget hänt och Christer B Jarlås förklarar varför.
- Jag har 400 ärenden under utredning. Så detta ligger inte alls klart för beslut, säger miljöåklagaren, som handlägger miljöåtal för de fem nordligaste länen i Sverige.