Vintervacker och välbesökt marknad

Midvinter på Polcirkeln är temat för årets vintermarknad i Jokkmokk. Ett passande namn för mer vinter än så här går det knappast att få.

Välfotograferad. Per Kuhmunen, ledare av renrajden, kan vara norra Sveriges mest välfotograferade man.

Välfotograferad. Per Kuhmunen, ledare av renrajden, kan vara norra Sveriges mest välfotograferade man.

Foto: Jens Ökvist

JOKKMOKK2016-02-04 21:01

Videon är inte längre tillgänglig

På torsdagen drog den första marknadsdagen igång och renskinn, tennarmband och Lovvikavantar bytte ägare.

Konservatorn Stefan Rutström från Piteå fanns på plats för att sälja uppstoppade djur, pälsdetaljer, hjort- och renskinn. Han har stått på marknaden varje år sedan mitten av 80-talet.

– Försäljningen är inte stor men det är roligt att komma hit. Det har liksom blivit tradition och så är det ju nära, bara 22 mil.

Anita Söderholm från Lidköping, befann sig i Jokkmokk, i samband med en minisemester. Hon kånkade runt med en pampig renkrona och hade fullt sjå med att inte spetsa de hon mötte.

– Vi har rest runt lite i Norrbotten och kommer närmast från Kiruna och Jukkasjärvi där vi besökt ishotellet och tittat på alla fantastiska skulpturer det finns där. Det har varit jättefina dagar.

På Västra skolan, Ájtte, Aja och i stort sett varenda byggnad i centrala Jokkmokk pågick aktiviteter som hör marknaden till. Sameslöjd, lokal musik, och konstutställningar lockar publik från världens alla hör.

Mycket handlar om tradition på Jokkmokks marknad och en av dessa traditioner startade 1965, när Per Kuhmonen gick sin första renrajd. Det är 50 och sedan och när han på torsdagen gick genom marknadsområdet med sin familj och sina renar möttes han av folkets jubel.

Den som ville ha lite mer ren aktion kunde söka sig ut på Talvatissjön, där renracet körs i heat om två deltagare och som går ut på att komma först i mål med renen som drar den släde man ligger på.

Det blev många rafflande dueller som ibland slutade i ett snömoln, när "kusken" rullade av i någon kurva.

Just det inträffade när Christiana Zografou från Grekland gjorde tävlingsdebut. Men hon var inte ledsen för det, utan sken ikapp med den nedåtgående solen.

– Det är så roligt att vara här och jag hoppas så mycket att jag får se norrskenet ikväll, sade Christiana Zografou, som var på sitt första besök i Norrbotten.

En som kan det här med att hålla sig på benen bakom en bångstyrig ren är Rickard Länta. Han fick sig en åktur på bara skorna runt banan, till publiken stora glädje.

Han berättar att renarna till racet tränas ute vid Vaimat och att det är en delikat uppgift att välja rätt ren till rätt jobb.

– Man lär sig att se vilka renar som är lämpade för race. Av 30-talet kandidater faller ungefär hälften bort för att de inte passar. De som blir kvar är de mest dragvilliga. Andra renar är lugnare och passar bättre i renrajden.

Dagens vinnare i renracet blev Frans från Singapore som finalvann i en jämn kamp över Eva-Lena, där båda lyckades hålla sig kvar på sina slädar, men där Frans ren vann med en "mullängd".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om