Minister som vill jobba med mångfald

Insamling av intryck och inspiration samt uppmärksammandet av samernas nationaldag var anledningen till att demokrati- och kulturminister Alice Bah Kunke besökte Jokkmokk på torsdagen.

Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kunke och Elina Nygård, chef för den publika enheten, samtalade på Ájtte.

Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kunke och Elina Nygård, chef för den publika enheten, samtalade på Ájtte.

Foto: Maria Johansson

JOKKMOKK2015-02-06 09:56

Den 6 februari är samernas nationaldag. Med anledning av det sammanträder sametinget i samband med Jokkmokks marknad. Demokrati- och kulturminister Alice Bah Kunke anlände till Jokkmokk på torsdagen för att närvara vid möten, låta sig inspireras och samla intryck.

Rasbiologi

Jokkmokksbesöket inleddes med ett besök på fjäll- och samemuseet Ajtte där hon började med att lyssna till en föreläsning om rasbiologi som hölls av Katarina Pirak Sikku.

Alice Bah Kunke tyckte att föreläsningen var både bra och aktuell och påminner om något som måste tas ansvar för.

– Rasbiologin är en del av ett förtryck som fortfarande har konsekvenser, säger hon.

Utmaning

Alice Bah Kunke vill jobba för mångfald och lyfter där fram vikten av en levande landsbygd.

– Det ska finnas en möjlighet till framtid och liv i hela Sverige, något som är en central fråga och en utmaning för regeringen och för mig som kultur- och demokratiminister.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om