Vägrades handla - får 25 000 kronor

Gällivare2006-11-27 00:00
En man som besökte ett varuhus i Gällivare för att handla julklappar blev illa bemött av en av varuhusets ägare. Denne påstod att mannen var där för att stjäla och berättade att butiker flera gånger haft problem just med personer med östeuropeiskt utseende som stulit i butiken.

Butiksägaren avvisade till slut mannen, som blev mycket illa berörd och anmälde händelsen till diskrimineringsombudsmannen, DO.

Efter påtryckningar från DO har varuhuset nu beslutat att betala kunden 25 000 kronor i ersättning för diskrimineringen och den kränkning den innebar. Mannen hade krävt 150 000 kronor i ersättning, men innan rättegången inleddes träffades en förlikning som innebär att han accepterar 25 000 kronor i ersättning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om