Star Trek Into Darkness
Betyg: PPPP
När någon åtar sig projektet att skapa film av en så välkänd och ikonisk tv-serie som Star Trek, så kan jag inte låta bli att känna en gnagande känsla av oro.
Med allt det filmskaparna har att leva upp till så finns det en mängd saker som kan gå fel.
I filmen Star Trek från 2009 fick vi se hur nyversionerna av kapten Kirk, Spock och en mängd andra välbekanta karaktärer tog sin början. I denna uppföljare får vi åter igen besöka besättningen på rymdskeppet Enterprise och följa deras uppdrag.
Star Trek Into Darkness är en sådan film jag är glad jag kan säga att den var vad jag förväntade mig att den skulle vara. Jag förväntade mig något stort och episkt, med långt ifrån små krav på hur originalmaterialet skulle tas i beräkning.
Två minuter in och du har redan kastats rakt in i en fartfylld situation som kommer sätta känslan för resten av filmen. Det är sällan man får ett ögonblick att hämta andan på och de två timmarna känns korta - även om man snarare undrar hur de ska lösa situationerna än om de ska lösa den.
Att karaktärerna emellanåt verkar slås av filmdumhet är något jag enkelt kan förlåta tack vare sakerna det leder till.
Men utan bra karaktärer spelar det ingen roll hur bra action man har, utan dem blir det ingen bra eller minnesvärd film. Star Trek har alltid varit som bäst då dess karaktärer fått mycket utrymme, och mer än något så är jag glad över att Star Trek Into Darkness förstått sig på det.
Bekanta karaktärer har fått nya vinklar och konflikter, vilket visas med välskrivna, snabba dialoger och utmärkt skådespeleri. Originalseriens resurser används effektivt för att skapa något som är både nytt och nostalgiskt – En berättelse både för gamla och nya fans.
Och filmen slut utlovar ännu mer av den varan, då den mer än någonsin innan knyter an till sitt tv-burna ursprung.
Jag kan inte låta bli att se fram emot vad som känns som en oundviklig uppföljare, med förhoppningen att de fortsätter göra ett lika bra jobb – och att de sedan slutar då de är som bäst.