Tre döms för misshandel pÄ Nattivalen

Tre mÀn, 25, 26 och 27 Är gamla döms för en gruppmisshandel pÄ Nattivalen i Arvidsjaur under sommaren 2014. De ska tillsammans betala 12 902 kronor i skadestÄnd och pÄföljden blir samhÀllstjÀnst.

Festival. Det var under Arvidsjaurs gatufestival Nattivalen 2014 som misshandeln skedde.

Festival. Det var under Arvidsjaurs gatufestival Nattivalen 2014 som misshandeln skedde.

Foto: Fotograf saknas!

Arvidsjaur2016-06-01 22:30

De tre mÀnnen anlÀnde till Arvidsjaur samma dag som hÀndelsen intrÀffade. De slog dÄ upp sitt tÀlt pÄ en tÀltplats i utkanten av samhÀllet och besökte sedan Nattivalen efter att ha förfestat i tÀltet. I samband med detta uppstod nÄgon form av dispyt mellan mÀnnen och nÄgra Arvidsjaursbor varpÄ polisen var tvungen att ingripa och sÀra pÄ grupperingarna. PÄ vÀgen tillbaks till tÀltplatsen trÀffade de tre mÀnnen mÄlsÀgande och dÄ uppstod handgemÀng.

Mannen fick föras till Sunderby sjukhus. DÀr visade skitröntgenundersökning att mannen hade tre benbrott i den vÀnstra okbensbÄgen pÄ kraniets sidor. I övrigt hade han skador i form av blÄmÀrken, skrapmÀrken, hudblödningar pÄ huvudet, armarna, bÄlen och benet. De tre mÀnnen som togs av polis pÄ plats i samband med misshandeln hade inga synliga skador.

MÀnnen sÀger att de bara vÀrjt sig frÄn mÄlsÀgandes attacker efter att han angripit dem. TingsrÀtten anser dock att deras version av förloppet inte alls Àr förenliga med skadorna sÀger att det framstÄr som oerhört anmÀrkningsvÀrt att de efter hÀndelsen inte haft nÄgra synliga skador samtidigt som mannen hade stora skador i ansiktet och pÄ huvudet. Vittnen till hÀndelsen sÀger ocksÄ att de sÄg tre killar som angrep mÄlsÀgande nÀr han lÄg pÄ marken och har identifierat mÀnnen.

De tre mÀnnen döms att betala 12 902 kronor i skadestÄnd för sveda och vÀrk. De har ocksÄ alla gÄtt med pÄ 140 timmar samhÀllstjÀnst.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om