SFP Seniorerna växer

SPF Seniorerna i Arvidsjaur som i slutet av 2014 hade 129 medlemmar växer. Minst ett fyrtiotal nya medlemmar tillkommer i år.

ARVIDSJAUR2015-03-17 14:39

Detta eftersom föreningen går ihop med SPF-föreningen i Arjeplog.

– Det var diskussioner om att föreningen i Arjeplog skulle läggas ner men istället går den samman med vår förening, säger Leif Gustavsson, ordförande för SPF Seniorerna i Arvidsjaur.

Ur verksamhetsberättelsen för 2014 för SPF Seniorerna i Arvidsjaur kan man bland annat finna att det hölls fem medlemsmöten och studiecirklar i knivslöjd, friskvård, föreningsteknik och koll på läkemedel. Föreningen gjorde också tre resor, en till Norrbyskär med övernattning i samverkan med PRO, en till Nolia i samverkan med SPRF och en shoppingresa till Ikea i samverkan med SKPF och SPRF. För 2015 planeras bland annat en resa till Umeå i samband med Noliamäassan.

Gerd Wiklund valdes in som ny styrelseledamot i stället för Birgitta Selberg. Övriga i styrelsen är ordförande Leif Guatavsson, vice ordförande Rolf Björklund, Monica Egefjord Berggren, Roland Selberg och Sigvard Berggren.

Till föreningens ombud i kommunens pensionärsråd, Kpr. utsågs Donald Johansson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om