Med på mötet fanns representanter från nästan samtliga partier, däribland Bjarne Hald, Centerpartiets ordförande i Arvidsjaur.
– Kraftö Vind hade med sig Christer Andersson från Vindkraftcentrum i Jämtland som berättade om deras erfarenheter, men förutom det var inte särskilt mycket nytt, mer diskussioner, säger Bjarne Hald, som vill poängtera att det inte fattats några beslut.
– Det var bara ett rent informationsmöte och inget annat, säger han.
Kraftö Vind lämnade in ansökan om vindkraftsparken till länsstyrelsen i Norrbotten förra året, som sedan efterfrågat kompletteringar.
– De vill bland annat ha ytterligare inventering kring fladdermöss och våtmarksfåglar i området, säger Anders Nilsson, projektansvarig för Brattberget.
Byggstart 2017/2017
Ytterligare inventering har genomförts och de beräknar kunna skicka sina svar till länsstyrelsen under våren och hoppas på besked senare under året.
– Om det beslutet ser bra ut hoppas vi kunna starta upphandling nästa år och byggnation 2016/2017, säger han.
Även om mycket av informationen redan var känd rätades en del frågetecken ut.
– Det var lite överraskande då jag uppfattat det som att kommunen beslutat att vindkraft på Brattberget inte är aktuellt, säger Bjarne Hald, en missuppfattning han inte är ensam om.
Britta Lundgren, planingenjör hos Arvidsjaur kommun, säger att kommunen tog fram ett förslag där flera områdens lämplighet för vindkraft bedömdes.
– Brattberget var med i diskussionen ett kort tag, men togs bort från förslaget då det blev märkligt eftersom det inte var med från början. Vi har alltså varken bedömt det som lämpligt eller olämpligt, säger hon. Hon säger också att kommunen ännu inte tagit ställning kring Brattberget då de inväntar färdiga handlingar och länsstyrelsens beslut.
Kommunalt veto
– Ärendet skickas då till kommunen för remiss som då kan lägga in eventuellt veto, säger hon.
Inbjudna till mötet var Arvidsjaurs politiska partigrupper.
– I just det här mötet ville vi diskutera med politikerna helt enkelt. Det är enklare att diskutera om det inte är så stor grupp, berättar Anders Nilsson, men säger också att informationsmöte för allmänheten dyker upp framöver.