I september förra Äret beslutade kommunstyrelsen att en utredning skulle göras för att klargöra hur det ser ut inom kommunkoncernen nÀr det gÀller leasing kontra köp. Utredningen skulle redovisas vid tisdagens sammantrÀde. Men sedan beslutet togs har inte mycket hÀnt, vilket föranledde diskussioner vid sammantrÀdet.
â Det hĂ€r Ă€rendet Ă€r under beredning hos upphandlingskontoret och kommer att redovisas i maj. Valet som vi gjort hĂ€r Ă€r att istĂ€llet för att lĂ€gga fram en specifikt inriktning för leasing sĂ„ blir det en del av inköpspolicyn, sĂ€ger kommunchef Kerstin Olla Grahn. Men svaret var inte tillfredsstĂ€llande för styrelsens ledamöter.
Britt-Inger Hedman (V) undrade om frÄgorna som finns i utredningsdirektivet verkligen skulle bli besvarade genom att överlÀmnas till en upphandlare.
â Tanken Ă€r ju att det ska finnas med. Sedan finns vissa delar som handlar om personalbemanning och det Ă€r en del som kanske kan vara svĂ„r att reglera i ett sĂ„dant hĂ€r dokument, men i sĂ„ fall fĂ„r man fĂ„ in det i ett annat personalpolitiskt dokument, sĂ€ger Grahn, men fick mothugg frĂ„n Lundberg (S).
â Jag tycker att det Ă€r inte ens nĂ€ra utredningsdirektivet om jag ska vara Ă€rlig. Jag har Ă€ven frĂ„gat upphandlaren och hon har fĂ„tt det hĂ€r pĂ„ sitt bord för tre veckor sedan, vilket Ă€r vĂ€ldigt sent. Jag Ă€r jĂ€ttebesviken, sĂ€ger han.
Lundberg menar att en policy kanske ska revideras med anledning av vad som kan komma att upptÀckas via en sÄdan hÀr utredning, men att det inte Àr dÀr man ska börja.
â Samordningen med kommunkoncernen till exempel, hur ser den ut idag? Det framgĂ„r ju inte av att man uppdaterar en inköpspolicy. Jag tycker att kastar man vidare det hĂ€r till en upphandlare dĂ„ har man ju inte ens pĂ„börjat en utredning. Och om man inte kan leverera nĂ„gonting ska man informera det pĂ„ förhand, inte bara sĂ€ga att det lĂ€mnats vidare. Det köper inte jag, sĂ€ger han.
Hedman (V) gav som förslag att kanske Àven personalchef bör vara involverad i utredningen dÄ den Àven rör personalbemanningen, men dÀr satte Bjarne Hald (C) stopp.
â Kommunstyrelsen ger uppdrag till kommunchefen, och hur kommunchefen sedan löser sina uppgifter det har vi fĂ„tt tydliga signaler pĂ„ att det ska vi inte lĂ€gga oss i, sĂ„ det ska vi vĂ€l inte göra hĂ€r heller, men uppdraget mĂ„ste göras.
Vid sammantrÀdet beslutades att utredningen startas om och utifrÄn tidigare direktiv ska utredningen redovisas till sammantrÀdet i juni.