2023 påbörjades byggnationen av en ny visningshall hos Traktor- och husvagnsservice. Lagom till Snöskoterns dag 2024 kunde hallen invigas och nu är det dags för nästa steg.
– Vi kommer vara en av Norr- och Västerbottens största skoterklädesbutik, säger Mattias Wännman.
Sedan tidigare säljer man kläder från märkena Tobe, Skidoo och Lynx men nu blir det alltså en utökning. Tanken på att bli återförsäljare av FXR har inte funnits länge. Det blev aktuellt när ägarna av Traktor- och husvagnsservice fick kännedom om att FXR-shoppen skulle läggas ner. Där jobbade Mattias Wännman som nu börjar jobba som säljare hos Traktor- och husvagnsservice.
– Det känns jättekul att komma hit. Det blir kul att fortsätta i en miljö som man är van vid, sedan är det mycket som är nytt här, säger Mattias Wännman.
Nu hoppas ägarna, Tomas Andersson, Ulf Sandberg och Adam Sellbom, att det ska bli mer spring i butiken och att man ska nå en ny kundgrupp.
– Vi kommer att nå en kategori av kunder som vi tidigare inte haft så mycket av, till exempel ungdomar och de som vill köpa barnkläder, säger Tomas Andersson.
Mattias Wännman jobbade med FXR-shoppen i cirka 15 år, ett företag som hans bror Magnus Wännman drev innan han omkom i en snöskoterolycka. Mattias erfarenhet och kunskap blir en stor vinning enligt Ulf Sandberg.
– Egentligen var det nog att Mattias var med på tåget som gjorde att vi fick bli återförsäljare, säger han.
Nu ser Mattias Wännman fram emot att kunna sälja en helhetsupplevelse, från skoter till kompletterande skoterutrustning.
– Vi var en traditionell skoterhandlare när jag började och sedan blev webbshoppen ett spår, både FXR-shoppen och Modshop blev stora. Men den biten ska bli kul, att få hela kedjan igen, säger han.
Trots kärvare ekonomi har företaget kunnat öka omsättningen på alla sina områden.
– Jag tror inte att inlandet är lika konjunkturkänsligt. Fritid får på något sätt kosta, säger Tomas Andersson.
– Branschen går nog igenom en lite tuffare omvandling men det ska mycket till innan man prioriterar bort den kostnaden, konstaterar Mattias Wännman.