”Vi överraskade alla och gifte oss på julafton”

Hon bar fin håruppsättning och vit klänning. I dukningen på bordet fanns en brudbukett i vas – ändå anade gästerna ingenting. Förra året hälsade vi på hemma hos Erika Holmquist-Hortlund för ett inredningsreportage och det var också hemmavid hon och hennes käresta överraskade sina gäster med ett giftermål – på självaste julafton.

Foto: Fotograf saknas!

Årssammanfattning2014-01-11 06:00

Hej Erika. När vi hälsade på er i oktober gjorde vi ett inredningsreportage och du berättade att ni fick vänta på ert drömhus i femton år. Vad har hänt sedan dess?

– Invändigt i huset har det väl inte hänt så jättemycket. Vi har skaffat ett utomhus-spa, och nu är också garaget i stort sett färdigställt, känns bra!

Du jobbar som lärare, hur kändes det när Lärarförbundet utsåg Piteå till bästa skolkommun?

– Det är självklart otroligt smickrande och häftigt att få jobba i landets bästa skolkommun. Men jag är också väl medveten om att mycket återstår i skolans värld för att vi ska bli ännu bättre, både sett till resurser och att lyckas med varje individ vi möter.

Du tycker om att pyssla hemma. Hur ser era julpyntstraditioner ut?

– Jag är uppvuxen i ett hem där julpynt och julgran togs fram kvällen innan julafton, och det var en högtidsstund när pappa satte fast belysning och stjärnan i granens topp. Vi barn fick vara med och klä den och dekorera hemmet. Under många år höll vi fast i den traditionen, men som det har blivit sista åren tar vi hellre in pyntet och granen ett par veckor innan jul – det är under adventstiden vi njuter mest av stämningen. Ett par dagar efter själva julafton är vi, åtminstone jag, rätt nöjd och vill städa ur huset.

När vi sågs berättade du att anledningen till att ni fann ert drömhus var att din syster och hennes familj bodde tvärs över vägen. Umgås ni mycket familjevis under högtider?

– Ja absolut. Högtider är vi alltid tillsammans, så många som möjligt. Trångt och barnlivat blir det, men oslagbart mysigt!

Sedan hände det något speciellt på julafton. Berätta!

– Vi överraskade våra familjer med att gifta oss hemma i huset. Innan Kalle, när vi alla var i köket för att julfika, knackade kommunalrådet Helena Stenberg på, och minnet av hur alla reagerade bär vi med oss för alltid. Otroligt roligt och jättefint på alla sätt och vis. Vi var dock ense om att julafton är julafton, så när Helena hade åkt och det var över tog julfirandet vid igen – med många skratt och roliga minnesbilder. De flesta var förundrade över att de inte förstått något, jag med vit klänning, uppsatt hår och brud och tärnbukett på det dukade julbordet ... det blev verkligen hellyckat! En rolig anekdot är hur min kära svärmor i ett förvirrat tillstånd efter vigselakten satte brudbuketten i en kanna med julmust som hon trodde var bukettvasen.

Hur firade ni nyår?

– I Tärnafjällen i vår stuga tillsammans med Mickes syster och familj. Det har blivit en tradition, och i år fick vi perfekt väderlek med 1,5 meter snö och härlig skidåkning.

Har ni några nya hemmaprojekt?

– Jag har en idé om att bygga en amerikansk utegungbänk på framsidan av huset vid entrén som hängs upp i taket. Sedan vill jag också gärna att vi bygger in vårt utespa på något sätt, men då måste snön försvinna först. Största projektet i sommar blir dock att måla huset, det är ännu bara grundat.

Vad var årets händelse?

– Vår vigsel på julafton.

Årets pryl?

– Våra stålkolsknivar från Masahiro och abonnemanget på Knivbrev. Vilken grej! Är tacksam varje dag över våra sylvassa, härliga knivar.

Årets bok, tv-serie eller film?

– Jag läser många böcker, svårt att välja någon. Under julen läste jag ”Lex bok” av Sara Kadefors, en ungdomsbok som alla borde läsa. Aktuell och tänkvärd – vem eller vad är det som bestämmer att vi duger, och hur lättledda blir vi av de sociala medierna? Tv-serie är ”Mästerkocken” men jag saknar Per Morberg i årets upplaga. Tycker också om ”Morden i Sandhamn”, skärgårdsmiljö och spänning, en härlig kombo.

Vad saknade du 2013 som du vill ha mer av 2014?

– En varmare sommar.

Erika Holmquist-Hortlund

Ålder: 42.

Familj: Kevin, 15, Meya, 3, maken Micke, 42.

Gör: Gymnasielärare i svenska och engelska.

Intressen: Familjen, träning, matlagning, inredning och trädgård.

Godaste vardagsmaten: Spagetti och köttfärssås (gärna älgfärs med mycket tomatsås).

Bäst med januari: Känslan av ett helt nytt år framför sig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om