I ropet nu Àr frÄgan om otillÄten personbevakning, inte minst nÀr drönare, eller kameror monterade pÄ en liten flygande farkost, blivit allt vanligare i handeln. PT gjorde under inledningen av vintern en granskning av kommunerna i Norrbotten och hur de hade det med tillstÄnden för deras webbkameror som sitter monterade lite hÀr och var, ofta centralt.
â NĂ€r PT stĂ€llde frĂ„gan tog vi omedelbart ned kamerorna för att se över lĂ€get. Det har resulterat i att vi valt att slĂ€cka ned den kameran som visade en vy frĂ„n Galtis, vi bedömer att vinkeln kan bidra till att man kan kĂ€nna igen personer som rör sig dĂ€r uppe. Kameran som visar torget i Arjeplog har vi justerat lite, och den som visar vyn över Hornavan bedömer vi att den inte bidrar till nĂ„gon personbevakning. Vi har dĂ€rmed inte sökt nĂ„gra tillstĂ„nd nĂ€r det inte behövs om man gör den bedömningen, sĂ€ger Arjeplog kommuns kommunikatör Fredrik Westerlund.
Han berÀttar att man kollat lite statistik över trafiken pÄ kamerorna och sett att man hade 86 000 besök under 2016.
â Det Ă€r ett besök var sjĂ€tte minut, dygnet runt, Ă„ret runt. Kamerorna Ă€r otroligt populĂ€ra och vi har fĂ„tt mĂ„nga positiva tillrop sedan de gick igĂ„ng igen.
Arvidsjaurs kommun tÀnker pÄ samma vis.
â Vi gör bedömningen att det inte handlar om nĂ„gon personövervakning, dĂ€rav har vi heller inte sökt nĂ„gra tillstĂ„nd och kameran Ă€r i gĂ„ng igen, sĂ€ger kommunikatören Kent Norberg.