Förslag om framtidens äldrevård diskuterades

Det har varit en fråga länge – hur ska Arjeplogs äldrevård utformas så att den passar behoven som finns och samtidigt blir billigare i längden? På torsdagskvällen luftades för första gången styrgruppens förslag.

ARJEPLOG2016-11-10 20:49

”Köpa hälsocentralen, bygga om, bygga på och bygga ut.” Ungefär så, men väldigt förenklat, låter förslaget från styrgruppen som vänt ut och in på tre alternativ för framtidens äldreboende och den vårdformen som kallas särskilt boende.

– Särskilt boende är det man idag kallar för långvård, alltså vård vid livets slutskede. Vi föreslår att man förvärvar hälsocentralen och anpassar den efter våra behov. Det skulle kosta i runda slängar kring 60 miljoner kronor, sa kommunstyrelsens ordförande Britta Flinkfeldt.

Att jämföra med de två andra alternativen som funnits på bordet: Bygga om Vaukagården till en kostnad av omkring 70 miljoner kronor eller bygga helt nytt som man räknar med skulle kosta över 90 miljoner kronor.

– Alla de här alternativen skulle bli billigare per år i tekniska kostnader, men hälsocentralen skulle bli det billigaste alternativet för att vi räknar med att kunna hyra ut en del av byggnaden där landstinget vill bedriva hälsocentral även fortsättningsvis.

Det var många som passade på att få sina funderingar utredda. Eva Forsmark, bland andra.

– Kommer det verkligen att stoppa på 60 miljoner kronor? Allt som kommunen gör tenderar att bli dyrare än tänkt, sa hon.

– Även om det skulle dra iväg några miljoner ska vi komma ihåg att vi räknar hem även ett helt nytt boende för 90 miljoner. Det finns en god marginal däremellan, men det vi räknar på är 60 miljoner, förklarade Britta Flinkfeldt för Nyheter i norr.

Man pratade också om ett trygghetsboende som även det ingår i hela planen för framtidens äldrevård i kommunen. Det föreslås hamna i Vauka/Tallbacken, men där har man inte kommit lika långt i planerna.

– Det är steg två. Först och främst tittar vi på särskilt boende.

Hur långt fram i tiden pratar vi om?

– Inom några år hoppas vi ha samlat allt särskilt boende under ett och samma tak. Det börjar ju nu med att kommunfullmäktige ska besluta om huruvida vi ska köpa hälsocentralen eller ej. Det blir kanske på sammanträdet i februari 2017, sen kanske vi kan börja bygga om framåt sommaren eller hösten. Det ligger en bit fram i tiden, men ändå inom räckhåll, säger Flinkfeldt.

Vanda Wallström som var en drivande kraft bakom Vaukauppropet kände sig nöjd efter kvällen.

– Det känns verkligen som att man lyssnat in våra synpunkter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om