Ny snöskoter ska rädda liv i Arjeplog

I tre år har räddningschefen Hans-Erik Jonsson kämpat för en ny snöskoter till fordonsflottan på räddningstjänsten i Arjeplog. Nu står den äntligen på släpet, redo för att rädda liv.

Rddningschefen Hans-Erik Jonsson framfr rddningstjnstens nya vrlk. "En av anledningarna till att det blev just denna var att den har ett justerbart styre. Vi har ju alla lngder och storlekar p vr personal."

Rddningschefen Hans-Erik Jonsson framfr rddningstjnstens nya vrlk. "En av anledningarna till att det blev just denna var att den har ett justerbart styre. Vi har ju alla lngder och storlekar p vr personal."

Foto: Foto: Sofie Abrahamsson

ARJEPLOG 2012-04-12 04:41

Den gamla skotern var minst sagt gammal och uttjänt. För länge sedan. När räddningstjänsten köpte den hade den redan gått över 650 mil i fjällen. Det var nästan 15 år sedan.

- Förutsättningarna med den gamla maskinen var väldigt dåliga. Min personal måste kunna lita på att maskinerna fungerar, det är ju en ren arbetsmiljöfråga lika mycket som en säkerhetsfråga, säger Hans-Erik Jonsson.

90 000 kronor blev räddningstjänsten till slut beviljade från kommunfullmäktige till köp av ny skoter. Välkomna pengar som snabbt såg till att användas.

- Vi tog in anbud från tre olika återförsäljare, sedan fick personalen vara med och tycka till om vilken skoter som skulle vara mest lämplig.

Och nu står den alltså där på släpet, lastad och klar för uppdrag i snöterräng. I grevens tid, kan tyckas:

- Sista uppdragen den gamla skotern hängde med på, så erbjöd sig en privatperson oss att låna hans skoter. Det gjorde han när han såg vad min personal höll på att lasta av från släpet.

Sofie Abrahamsson/NN

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om