Tre detaljplaner för nya villaområden i Älvsbyn har skapats och sju nya tomter efter Nygrensvägen är de första att anläggas. Pengar finns avsatta för den första etappen vid bostadsområdet Prästgärdan och till hösten ska Älvsbyns energi förbereda indragningen av vatten och avlopp. Kommunen har inte marknadsfört de nya tomterna eftersom läge, tidsplan och pris har varit oklara. Trots det har fem personer ställt sig i kö för att köpa tomter efter Nygrensvägen.
– Det brukar dyka upp fler intressenter då det blir mer konkret och man kan få veta mer exakt utformning, säger Anders Nilsson, vd på Älvsbyns fastigheter AB.
Enligt honom finns det ett politiskt beslut om att de ska kosta 120 kronor per kvadrameter för tomtköp i tätorterna, sen tillkommer kostnader för anslutningsavgifter och eventuell markplanering.
När de nya villaområdena på Grekland/Västermalm och Altunaområdet ska anläggas är oklart. Hittills har en person visat intresse för att bygga vid Pärlans förskola.
– Tidplan för övriga områden hänger på politiska beslut och jag har ingen aning om när man har för avsikt att besluta om det, säger Anders Nilsson.