Älvsbyn välkomnar prestationspengar till äldrevården

Socialstyrelsen betalar ut 890 000 kronor till Älvsbyns kommun för insatser inom äldreomsorgen. Pengarna är så kallade prestationspengar och är ersättning för bland annat förbättringar av de äldres munhälsa och god demensvård.

Hans Nyberg, socialchef i Älvsbyn, välkomnar pengarna från Socialstyrelsen.

Hans Nyberg, socialchef i Älvsbyn, välkomnar pengarna från Socialstyrelsen.

Foto: Joel Gustafsson

ÄLVSBYN2014-11-28 23:19

Norrbottens läns landsting har fått 10,7 miljoner kronor och varje kommun i länet har också fått en summa pengar från Socialstyrelsen. Pengarna betalas ut efter att man uppfyllt de grundkrav vad gäller vård och omsorg av de mest sjuka äldre som regeringen och Sveriges kommuner och landsting (SKL) kommit överens om. Ersättningen kallas för prestationspengar och bygger på ett regeringsbeslut.

Älvsbyn har tilldelats 890 000 kronor efter olika insatser inom bland annat förbättrad munhälsa hos äldre sjuka. Man har också jobbat tillsammans med landstinget för att begränsa återinskrivningar.

Välkomna penga

– Det är välkomna pengar som ska komma verksamheten till godo, säger Hans Nyberg, socialchef i Älvsbyn.

Hur ska pengarna fördelas?

– Vi har nyligen fått beskedet så det är inte bestämt än. Socialtjänstens ledningsgrupp kommer att sätta sig ner och diskutera det men det är troligt att det handlar om pengar till olika utbildningsinsatser, säger Hans Nyberg, som tillägger att det finns många hål att fylla.

Piteå kommun får 3,5 miljoner kronor för vården av de mest sjuka äldre invånarna.

Utökade ramar

Gun-Britt Johansson, socialchef i Piteå

Ska några av pengarna gå till de 15 nya tjänster som regeringen utlovat till Piteå?

– Nej, det här handlar om ett engångsbelopp som vi är fria att använda hur vi vill. Nya tjänster måste tas in i budgeten för framtidens äldreomsorg och nya tjänster kräver utökade ramar, säger Gun-Britt Johansson, Piteås socialchef.

Fler platser

Hon förklarar att eftersom det återstår så lite av innevarande år kommer man förmodligen att begära att få lyfta över pengarna till nästa år och använda de under 2015.

– I framtiden kommer det att finnas fler platser i demensvården i Piteå och för att klara av att vårda krävs det utbildning och då behövs det pengar.

FAKTA: Prestationspengar till äldrevården

Arvidsjaur: 899 000

Arjeplog: 336 000

Jokkmokk: 864 000

Överkalix: 752 000

Kalix: 2 192 000

Övertorneå: 727 000

Pajala: 827 000

Gällivare: 1 847 000

Älvsbyn: 893 000

Luleå: 7 675 000

Piteå: 3 530 000

Boden: 3 034 000

Haparanda: 1 159 000

Kiruna: 2 291 000

Källa: Socialstyrelsen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om