42-åring fick fängelse för grov misshandel

Två år och fyra månaders fängelse samt ett skadestånd på nästan 100 000 kronor. Det blev domen för den 42-årige man som åtalats för att allvarligt ha misshandlat en 25-åring i Älvsbytrakten i juni 2006.

Älvsbyn2007-05-18 00:00


Kammaråklagare Linda Nilsson hade yrkat på fyra års fängelse då hon ansåg att målsägaren fått livshotande skador i huvudet, den ödesdigra kvällen i juni 2006.

- Det är fråga om en väldigt allvarlig misshandel. Målsäganden hade inte överlevt om polisen inte hittat honom tämligen snabbt med hjälp av hund. Brottet är grovt då gärningen varit livsfarlig och den tilltalade visat särskild hänsynslöshet och råhet, poängterade Nilsson.

Vid huvudförhandlingen erkände 42-åringen misshandel, men hade mycket vaga minnesbilder av vad som inträffat den aktuella kvällen i hans dåvarande bostad strax utanför Älvsbyn. Minnesförlusten berodde på att stora mängder alkohol dracks under kvällen. Målsäganden mindes om möjligt ännu mindre av festen som slutade med att han misshandlades så svårt.

Efter dådet hittade polisen ett blodigt basebollträ på toaletten i lägenheten där misshandeln ägt rum. Slagträet tillhörde den tilltalade och blodet kom med visshet från målsäganden. 42-åringen mindes inte att han slagit den yngre mannen med baseballträet, men kunde inte heller utesluta att så varit fallet.

Förutom fängelsestraffet ska mannen betala 93 235 kronor jämte ränta från den 10 juni 2006.



Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om