Resultatet före skatt är lägre än föregående år, omkring 200 000 kronor mot ungefär 950 000 kronor.
Rörelseresultatet hamnade på omkring 400 000 kronor.
Siffrorna ger en rörelsemarginal på 2,7 procent, som är lägre än 2023. Då var rörelsemarginalen 8,9 procent.
I jämförelse är rörelsemarginalen i snitt för svenska företag 7,7 procent, enligt de senaste uppgifterna från SCB. Inom sektorn för anläggningsarbeten är det motsvarande genomsnittet 8,9 procent. Noteras ska att företaget är ett av två i koncernen och att varje företags resultat officiellt rapporteras för sig. Moderbolag är Lidde Invest AB.
Optolight Norr i korthet
Huvudbranschen för Optolight Norr är anläggningsarbeten för el och telekommunikation. Företaget är ett av två i koncernen där Lidde Invest AB är moderbolag.
Företaget har tolv anställda, enligt årsredovisningen, vilket är två fler än föregående redovisningsår.
Ägaren, Optolight Invest AB, tog inte ut någon utdelning under förra året.
Styrelseordförande är Hans Mattias Lidström (45).
De är ledande i branschen
Optolight Norr har den högsta omsättningen i Piteå kommun och den sjätte högsta omsättningen i Norrbotten i sin specifika bransch, som är anläggningsarbeten för el och telekommunikation.
Det finns tio företag i samma bransch i Norrbotten.
Den här översikten ger en lista över de främsta aktörerna inom den aktuella branschen, rangordnade efter omsättning. Informationen baseras på den senast registrerade årsredovisningen och kommer att kontinuerligt uppdateras när nya årsredovisningar blir tillgängliga.
Företaget är också nummer 108 i landet.