Ett handelsavtal är något som gynnar båda parter. EU har ett sådant avtal med Israel som innebär lägre tullar när israeliska varor exporteras till länderna i EU.
Det har dock visat sig att Israel märker varor som Made in Israel även om de produceras på ockuperade palestinska områden, dvs utanför staten Israel. Detta har nu EU påpekat och krävt ändring på.
Att inte märka produkter på ett korrekt sätt strider mot handelsavtalet. Det är inte meningen att varor som produceras utanför staten Israel ska räknas in bland de israeliska varor som omfattas av de gynnsamma tullsatserna. Dessutom blir också vi konsumenter missledda. Det finns säkert åtskilliga konsumenter som inte vill gynna de israeliska bosättarna på ockuperad palestinsk mark.
Den israeliska högerregeringen protesterar i mycket upprörda ordalag mot detta helt avtalsenliga EU-beslut. Tyvärr är det inte ovanligt att Israel anklagar omvärlden för att vilja Israel illa, ja även vara antisemitisk, så snart man kräver att Israel ska uppfylla sina förpliktelser, i detta fall mot EU eller i många andra fall mot FN.
Att Israel är en demokratisk stat i en omgivning av odemokratiska stater kan inte utgöra grund för att omvärlden ska låta bli att ställa normala krav på Israel. Hur starkt vi än fördömer återkommande palestinska attacker mot israeler kan de inte vara skäl till att acceptera att Israel får handla enligt eget gottfinnande i kontakter med EU eller andra internationella organisationer. Dessutom tillämpar Israel bestraffning mot palestinska familjer vars familjemedlem har deltagit i attackerna och flerdubbel vedergällning om attacker utförts av utpekade grupper eller byar med resultat att våldsspiralen får ny näring.
Fred och försoning i Mellanöstern kräver mycket av alla parter. Just nu är läget helt låst och inga fredsförhandlingar äger rum. Men på marken ske hela tiden en framflyttning av de israeliska positionerna genom att Israels regering beslutar att ta mark från palestinier på områden som Israel olagligt ockuperar och uppföra nya israeliska bosättningar. Palestinierna trängs undan allt mer.
Den israeliska bosättningspolitiken fördöms av praktiskt taget hela världen. Med högt tonläge och stor arrogans kräver regeringen Netanyahu att alla stillatigande ska acceptera denna förödande politik. Inte ens direkta brott mot ett handelsavtal får passera utan en skur av anklagelser mot dem som står för att avtal ska hållas.
EU:s beslut innebär att de omdiskuterade varorna ska få fortsätta att säljas inom EU. Någon bojkott av varor från dessa områden är det inte fråga om. Det som beslutats är att varorna som försäljs inom EU ska märkas korrekt ”produkt från Västbanken (israelisk bosättning )”. Då får också vi konsumenter möjlighet att göra ett val om vi vill köpa eller undvika att köpa dessa varor och därmed att slippa gynna ockupationen och bosättningspolitiken.
Vi var många inom arbetarrörelsen och andra organisationer som för några år sedan drev en omfattande kampanj för en sådan märkning. Olof Palmes Internationella Center var särskilt aktivt. Det är betydelsefullt att lyfta fram hur opinionsbildning från folkrörelser kan leda till resultat.