Björklunds sosseflirt

Folkpartiledaren Jan Björklund sommarflirtade med S-sympatisörer.

Folkpartiledaren Jan Björklund sommarflirtade med S-sympatisörer.

Foto: Sören Andersson / SCANPIX

Piteå2009-07-10 06:00
Detta är en ledare. Piteå-Tidningens ledarsida är oberoende socialdemokratisk.
Jag tyckte att Jan Björklunds tal i Almedalen var mycket avslöjande. En hel del av talet verkade anpassat efter att flirta med socialdemokrater som ogillar sitt partis vänstersväng. Det har direkt fokus på 2010. Det gäller att driva in en kil i socialdemokraternas tänkbara väljarkår och avsöndra dem som kan tänka sig att - trots allt - rösta på Alliansen i form av folkpartiet.
Och en av dessa väljare som Björklund är på jakt efter är sådana som jag.

I sitt Almedalstal berömde Björklund den gamla tidens Socialdemokrati som vågade stå för skatteprinciper som "hälften kvar"; som försvarade att folk som jobbade hårt också fick pengar över; som insåg att en skola med kunskaper och ordning är nyckeln till lika chans åt alla; som förstod att företagens vinster är förutsättningen för skatter; som begrep att utan nya företag stannar Sverige; som fattar att mer satsningar på offentlig sektor kommer att kosta mer skattepengar och därmed indragningar i den egna friheten.

Sen gjorde Björklund förvisso lite lätt för sig i sitt angrepp på Mona Sahlins socialdemokrater och det rödgröna blockets politik.
Exempelvis som när han angrep Jantelagen, den svenska avundsjukan och sossarna i samma andetag. Som om det skulle ha varit Socialdemokratin som uppfunnit lagomheten, underdånigheten gentemot staten och övertron på regleringar.
Det är i själva verket en tradition som lika mycket förvaltats av översittare och paternalister inom borgerligheten - och av pisshumanister i självaste Folkpartiets led.
Men visst, jag tyckte hans tal hade en del dragningskraft. Och det känns sorgligt att en del Socialdemokrater gör sitt bästa för att svara mot de björklundska parodierna om att jämlikhet innebär att kapa alla till samma slags stubbar, att friheten alltid ska vara avhängig den stora starka statens ämbetliga förstånd.

En stund efter Björklunds tal sprang jag in i honom djupt bland Visbys gränder.
Han frågade vad jag tyckte om talet.
Jag svarade att det var intressant att han stundtals lät som han var på jakt efter Socialdemokrater.
"Jag tänkte på dig när jag höll talet", sade Björklund.
"Fast du gjorde en del överdrifter", svarade jag, smickrad över att få representera målgruppen för Folkpartiets ansats inför 2010.
"Ja, men alla socialdemokrater borde vara som du", avslutade han.
Ja, vad ska man svara på det?
Kanske ett: "Tänk om alla folkpartister var som Bengt Westerberg?"
Läs mer om