Danmark Nordens dörrmatta?

Opinion2008-02-19 00:00
Detta är en ledare. Piteå-Tidningens ledarsida är oberoende socialdemokratisk.
Muslimer känner sig förnedrade av danskarnas Muhammedbilder. Danskarna känner sig trampade på av Ikea. Orsaken är den svenska möbeljättens val av namn på produkterna.

Medan kunderna bjuds att slå sig ner i lyxiga lädersoffan Stockholm, eller gå till sängs i den sköna sängen Tromsö får de torka fötterna och trampa på Sindal, Bröndby, Helsingör, Roskilde och andra produkter på mattavdelningen.

Det är en vaken journalist på Nyhedsavisen som gjort jämförelsen och funnit att danska stads- och ortsnamn är klart överrepresenterade i varuhusens mattavdelningar, skriver TT.

Kommunikationsexperten Klaus Kjöller på Köpenhamns universitet är övertygad: Ikea driver med Danmark. Förhoppningsvis leder det inte till flaggbränning och upplopp och bojkott. Dessutom hittade PT:s ledaravdelning såväl Signe som Bettan på mattavdelningen. Och stackars Molger, som redan hade problem, har fått ge namn åt en liten obetydlig låda.

Så ta det lugnt, Danmark.

Läs mer om