Det Àr det vi vattnar som vÀxer

Nyheter Àr inte konsumentupplysningar, inte opartiska granskningar som ger hela sanningen

Om vi vattnar lavendeln kommer den att bli större Àn tistlarna

Om vi vattnar lavendeln kommer den att bli större Àn tistlarna

Foto: Christine Olsson

Ledarkrönika2024-08-10 05:00
Detta Àr en ledarkrönika. PiteÄ-Tidningens ledarsida Àr oberoende socialdemokratisk.

Jag ser i nyheterna om upploppen i Storbritannien som började med flickorna som knivskars till döds och dĂ€r det visat sig att han som gjorde det var 17 Ă„r och hade ett mörkt skinn. De högerextrema grupperna lĂ„tsas att han Ă€r invandrare trots att han Ă€r född i landet. Deras demonstrationer urartar planenligt i massvis med gripanden och mĂ„nga skadade vilket ger uppmĂ€rksamhet. Villkoren för fattiga mĂ€nniskor i norra England Ă€r generellt svĂ„ra – som pĂ„ alla stĂ€llen dĂ€r arbetslösheten Ă€r hög och möjligheterna smĂ„ och det Ă€r lĂ€tt att fatta att man i det missnöjet vill hitta syndabockar, nĂ„gon som ska fĂ„ betala. ”Om vi bara slapp dom dĂ€r som tar vĂ„ra jobb” eller ”det Ă€r dom dĂ€r som Ă€r roten till alla vĂ„ra problem!” 

Men det finns ocksĂ„ en annan sida vad gĂ€ller bĂ„de Ă„sikter och upplopp. Det har ocksĂ„ betydelse varför och pĂ„ vilket sĂ€tt vĂ„ldet visas upp i bĂ„de sociala och i allmĂ€nna medier. Man riskerar att inspirera copycats – sĂ„na som apar efter, och man ger brĂ€nsle till nĂ€sta som Ă€r frustrerad. Vi vet att vissa sociala konton sprider hĂ„n och hat mot invandrare, det har vi fĂ„tt bevis för.  Naturligtvis pĂ„verkas den som lĂ€ser eller ser detta om och om igen. 

GrĂ€nserna flyttas. Det hjĂ€lper inte att nĂ„gon försöker försvara sig med att ”satiren” i inlĂ€ggen beror pĂ„ att medierna Ă€r sĂ„ vĂ€nstervridna, och att den som inte fattar att det Ă€r satir Ă€r korkade. Allvarligt talat(!) - att lĂ€gga skulden för sitt eget beteende pĂ„ nĂ„gon annan Ă€r lika illa som att lĂ€gga skulden för en vĂ„ldtĂ€kt pĂ„ kvinnan som hade för kort kjol? SĂ„ gör bara den som sitter fast i vidriga normer och inte kan se sitt eget beteende som ett problem. 

Anna Hedenmo – kĂ€nd journalist och programledare i SVT –problematiserar  partiledardebatterna i teve och försvarar sig sjĂ€lv med att programledarnas uppdrag Ă€r att söka efter konfliktlinjer. MĂ„nga av oss Ă€r evigt trötta pĂ„ just det - att debatterna handlar om att kĂ€bbla och att lĂ„ta bli att svara pĂ„ frĂ„gor istĂ€llet för att sakligt visa hur man skulle göra om man fick makten och vad det ska leda till. Jag skulle vilja pĂ„stĂ„ att ett parti som klarar av att ibland vara överens med andra sidan istĂ€llet för att bara kĂ€bbla skulle bidra till att respekten för politik ökar. Vi behöver respektfulla politiska samtal och mindre plattityder eller elakheter. Inte sĂ„na dĂ€r den som Ă€r mest elak mot de svagaste ”vinner”. 

Normer som vi ifrĂ„gasĂ€tter kan förĂ€ndras, som varför mannen ska ha rĂ€tt att bestĂ€mma över kvinnan, varför den vite Ă€r överordnad den som Ă€r fĂ€rgad eller varför man tillĂ„ter sig att notoriskt skylla allt elĂ€nde pĂ„ folk frĂ„n andra lĂ€nder. I allt detta mĂ„ste vi ocksĂ„ komma ihĂ„g hur vĂ„ra normer pĂ„verkas av vad som visas pĂ„ teve. Tittaren tror gĂ€rna att inslagen Ă€r balanserade och glömmer att det Ă€r nyheter som visas – inte konsumentinformation.

NĂ€r en man som Carl Bildt - som vi minns som rĂ€tt nedlĂ„tande i debatterna med Olof Palme (och i de situationerna var inte Palme sĂ€rskilt len heller) - kan gĂ„ mot strömmen och höja Jonas Sjöström till skyarna för att han gjorde en jĂ€ttebra EU-valrörelse, nĂ€r partier kan samarbeta i frĂ„gor som har med sunt förnuft och inte med vĂ€rderingar att göra, nĂ€r medier tar ansvar för vilket samhĂ€lle de Ă€r med och bygger och nĂ€r regeringen vĂ„gar satsa lĂ„ngsiktigt pĂ„ det som tar tid att förĂ€ndra i stĂ€llet för kortsiktigt populistiska, dĂ„ kan mycket hĂ€nda. Ett första steg kanske Ă€r politiker som vĂ„gar sĂ€ga att man inte har lösningarna klara men att man inte tĂ€nker ge sig förrĂ€n man har nĂ„got att komma med – och stĂ„r för det.