Vidgade vyer på brödernas första ep

Fyra låtar med olika personligheter. Kalle Gracias och Griljonären släpper debut-ep på fredag och firar med dubbla Pitespelningar nästa helg.
– Det ska vara ett nytt ”wow”, att man vill komma med någonting nytt, varje gång man släpper en låt, säger Kalle Granberg.

Kalle och Filip Granberg är tillbaka med rejält vidgade vyer på nya ep:n ”Griljovsgracias” som släpps i dag. ?Foto: Michel Widenius

Kalle och Filip Granberg är tillbaka med rejält vidgade vyer på nya ep:n ”Griljovsgracias” som släpps i dag. ?Foto: Michel Widenius

Foto: Fotograf saknas!

STOCKHOLM2015-12-03 20:17

Den kreativa trion som består av Kalle ”Kalle Gracias” Granberg, Filip ”Griljonären” Granberg och producenten Joakim ”Jakk Who” Öhman har slutat sina dagjobb i Stockholm och samlats i studion för ytterligare jobb.

– Just nu får man offra jävligt mycket för att ha den här tiden, utöver sitt vanliga jobb, men det är någonting som i längden kommer att vara värt det. Ingenting kommer gratis. Det är inte alltid kul att jobba 200 procent. Man har ingen energi till något annat, men det är det här vi vill göra. Då får man bita ihop, säger Kalle Granberg.

Tung mixare

Konstellationen har släppt ett antal låtar tidigare, men nu är första ep:n här.

– Vår magkänsla är stabil. Det här är det bästa vi gjort hittills. Vi är svinnöjda med allt, säger Filip Granberg.

Ep:n är mixad av amerikanen Ryan West som jobbat med storheter som Jay-Z och Eminem.

– Om vi ska lägga ner all den här tiden kan det inte falla på att ljudet är amatörmässigt. Ryan West gillar att jobba med indie-artister. Man kan få en schysst deal. Jag slängde iväg ett mejl och beskrev projektet. Han tyckte att det var jätteintressant, berättar Joakim Öhman.

– Det blev några nätter när man fick sitta uppe för att ha New York-tid när vi skulle kommunicera. Det är ändå rätt fantastiskt, häjn med internet (skratt).

– Det är kul att ha jobbat med honom, men det är resultatet som räknas. Det låter professionellt. Det finns ingen demokänsla. Man ska kunna lyssna på de här låtarna om tio år och då tror jag att de fortfarande kommer att låta bra.

Kalle Granberg menar att en ny låt gärna ska vara en reaktion mot senaste släppet. Trion försöker leta sig utanför de givna vers-refräng-ramarna och hitta nya former och förpackningar på musiken.

– Låtarna skiljer sig mycket från varann. Lyssnar man på ep:n rakt igenom vill jag ändå tro att det finns en röd tråd. När nästa låt kommer känns det som om det var den låten som behövdes, säger Joakim Öhman.

Gitarrchock

– ”Tisda” är väl den låt som är mest klubbvänlig, en riktig turn up-/festarlåt. Det är alltid nice att ha, säger Filip Granberg.

– När vi gjorde den låten hade vi livespelningar i huvudet, att allt skulle vara jävligt fett. Sedan dess har den genomgått ett antal revisioner. Gitarrerna och trummorna kom till när låten var nästan färdig, eftersom vi tyckte att den lät som all ”trap” som görs i dag. Det blev en rocklåt av den, säger Joakim Öhman.

När outrot kommer på slutet av låten är det Psykiska krafter (David från Kusten Klick) som freestylar på elgitarren. Ett helt otippat grepp, en liten bomb som briserar i sammanhanget.

– Det är den feelingen vi vill fånga också, ”oj, vad hände nu”, säger Filip Granberg.

Avslut och hopp

”Faller nu, håll i mig”, ep:ns mest refrängstarka låt, är å andra sidan det mörkaste som presenterats av det här gänget.

– Vi fångar känslan i det här året. På det privata planet har det inte varit helt toppen. När man lyssnar känns det som hela året i en låt. Oavsett vem man är så är det inte en dans på rosor hela tiden. Det är bättre och sämre tider. Vi ville presentera något som var väldigt på riktigt. Jag tror att många kan känna igen känslan, säger Kalle Granberg.

Det är mycket uppbrott i texten. För Filip Granberg handlar det om ett ”avslut” med en person. Han säger att verserna är tagna ur en period i livet.

– Efter att jag hört min vers tänker jag att nu kan jag gå vidare i livet. Det har varit och nu är jag en ny person. Lite så kan man förklara det, säger han.

Kalle Granberg kommer in med mer förklarande textrader på slutet.

– I min vers vill jag lysa upp lite mer hopp. Visst, man kanske faller, men man kanske har någon som är där och hjälper en, säger han.

– Många som lyssnat tycker att låten är den givna ”hiten”. Vi kände kanske det litegrann när vi gjorde den, men den blev ändå sex minuter lång, så den är lite svår att få in på radion kanske, säger Joakim Öhman och skrattar.

Fakta Kalle Gracias och Griljonären

Heter: Kalle och Filip Granberg

Från: Piteå

Bor: I Stockholm

Gör: Rappar och sjunger, som duo, var och en för sig och som medlemmar i hiphopkollektivet Kusten Klick.

Aktuella: Med debut-ep:n ”Griljovsgracias” som släpps fredag. Spelar i Piteå nästa helg, på Kaleido fredag den 11 december och på Kalles lördag den 12 december.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!