Carola. Bara namnet väcker starka reaktioner. Från genombrottet med "Främling" till planerna på att adoptera ett barn från Sydafrika. I snart 30 år har hon varit ständigt aktuell. Kärlekslivet har fläkts ut, låtvalen kritiserats och hennes tro har ifrågasatts.
Berättar om Sverige
Historien om Carola säger mycket om Sverige, enligt And- reas Ekström.
- Relationen till massmedierna, bilden av kristna i offentligheten, Melodifestivalen, populärkulturen - du hittar ganska många sätt att se den här tiden genom Carola, det blev mer och mer uppenbart ju längre vi tittade på det, säger han.
Boken är inte en biografi och ingen skandalbok, utan ett försök att belysa fenomenet Carola. Därför har de inte intervjuat henne.
- Hade vi samarbetat med Carola hade vi inte kunnat göra det vi ville göra, en fenomenstudie, säger Andreas Ekström.
Tar henne på allvar
Båda författarna är Carolafans och de har velat återupprätta bilden av Carola.
- Det var inte meningen från början, säger Johanna Koljonen.
- Men vi tar henne på allvar, bara det är att upprätta henne, säger Andreas Ekström.
I boken går författarna igenom Carolas komplicerade förhållande till homosexuella, tron och vad den har betytt för hennes musikaliska inriktning, och det som de kallar för "Carolaproblemet" - hur många artister, kritiker och låtskrivare alltid varit besvikna på att Carola trots sin potential aldrig gjort "rätt" sorts musik.
- Det finns en könsmaktsordning här. Manliga artister får göra vad de vill och ingen säger att de inte förvaltar sin begåvning, säger Johanna Koljonen.
Tommy Körberg har deltagit i Melodifestivalen,musikaler, gjort visplattor och sagt kontroversiella saker, påpekar författarna.
- Jag har inte hört någon säga "Om bara Tommy Körberg inte hade slarvat runt hade han haft en fantastisk karriär". Men det säger varenda människa jag har intervjuat om Carola.
- När Sean Banan står i Melodifestivalen och räknar upp sånt som är bra med Sverige, nämner han en enda dålig grej: Carola. En enskild människa pekas ut som "inte så bra". Ingen annan hade behövt stå ut med det. Jag hade en del barnförbjudna våldsfantasier om Sean Banans fånflin när jag hörde det där, säger Andreas Ekström.
Carola har haft 30 händelserika år, men författarna tror att vi endast har sett början på karriären.
- Från 45 till 75 år är andra halvlek och den börjar nu. Jag är övertygad om att hon kommer att vara väldigt närvarande i svensk offentlighet de närmaste 30 åren.