– Det känns skitroligt så klart. Det blir vår premiär för filmen också, säger regissören och Piteåbon Oliver Herdberg.
.
I dag, fredag, visas filmen på tävlingen Ung film i norr, som också äger rum i Luleå.
– De som vinner blir länets bidrag i Novemberfestivalen (Trollhättan). Vi vann med filmen "Stjärnfall" i fjol. Det hade varit kul att få åka dit igen, för vi vann inte i finalen. Det är lite fint att få vara Norrbottens bidrag i en större tävling.
.
Under lördagen, på Luleås filmfestival som pågår fredag till söndag, är filmen nominerad i tre av de svenska kategorierna; bästa kortfilm samt bästa kvinnliga huvudroll (Nora Malm) och bästa manliga huvudroll (Kaj Snijder).
.
Filmpool Nord och Film i Västerbotten är med och finansierar filmen som spelades in i Piteå i juni i fjol, bland annat i Piteå stads kyrka. Den skildrar relationen mellan Elin och hennes pojkvän Joakim som lider av psykisk ohälsa. Filmen utforskar även maktbalanser.
.
Efterarbete och klippning tar sin tid och filmen har precis blivit klar. Nu hoppas teamet bakom att det ska bli fler festivalvisningar framöver.
– Vi letar runt och kollar vart vi vill söka och så skickar vi filmen dit, berättar Oliver Herdberg.
Hur känns filmen när du ser den nu?
– Personligen har jag ingen aning om den är bra eller skit. Det får någon annan avgöra. Men det är kul att någon tycker att den förtjänar att nomineras i alla fall.