Tolv basister sökte platsen, men det blev Petter Olofsson som knep jobbet.
– Det känns fantastiskt bra. Jag har velat spela på heltid med dem sedan var med i AYJO (Arctic Youth Jazz Orchestra). Nu känner jag en väldig frihetskänsla. Bara förtroendet jag fått, att jag förväntas klara av jobbet ... Det känns mäktigt och jättekul, som om jag äntligen har uppnått någonting jag verkligen ville.
Han har stor respekt för var och en inom bandet.
– De har varit väldigt mottagande och varma även som personer. De är superfina människor. Att de råkar vara Europas eller världens bästa storband, i mitt tycke, är ett plus.
Vad har varit roligast hittills?
– Jag skulle säga våra samarbeten med Maria Schneider, Ebbot Lundberg och det senaste Quincy-projektet. De är verkligen projekt som står ut för mig. Och självklart turnén med Jojje Wadenius.
Baslegendaren Georg Riedel tillägnade honom specialskrivna ”Basgång från Piteå” under ett annat samarbete.
– Det var nyskrivet och ospelat. Det är ganska stora skor att fylla, att spela bas inför honom, en musiker jag lyssnat på sedan jag upptäckte att jazz är kul.
Petter Olofsson har jobbat med bandet till och från i sju år, men nu har han alltså en heltidsanställning på obestämd framtid.
– Det är mitt första fasta jobb faktiskt.
Han kommer från Furulund, har pysslat med musik sedan barnsben och sin ringa ålder till trots har han en imponerande meritlista. Bland de artister han backat upp finns så skilda namn som Babben Larsson och Eric Saade. I sommar turnerar han med hiphopgruppen Movits och countrybandet John Henry. När undertecknad frågar vad han lyssnar på just nu blir svaret jazzrävar som Stan Getz och Oscar Peterson trio, men också Justin Timberlakes nya, The Roots, och gamla favoriter som Kiss och Beatles som han alltid återkommer till.
I vilken stil hör du hemma?
– Jag vill gärna höra hemma överallt. Jag couchsurfar på genrerna (skratt). Men jazzen brinner jag för helhjärtat och längtar alltid tillbaka. Från de andra stilarna får man olika färger som man kan ta med sig tillbaka till jazzen.
Petter Olofsson undervisar lite i rock och jazz på Framnäs folkhögskola.
– Jag hoppas att det ger eleverna något. Det är exakt lika kul med en Creecence-låt som med Coltranemusik.
Vad vill du tillföra i Norrbotten Big Band?
– En genrebredd, hoppas jag. De är ju väldigt breda, men hoppas kunna tillföra nya kryddor till grytan. Och trevligt umgänge också (skratt).