Roxette gör världsturné

Marie Fredriksson och Per Gessle.

Marie Fredriksson och Per Gessle.

Foto: Ralf Bergman / SCANPIX

Kultur och Nöje2010-11-04 06:00
nSommarens konserter gav Roxette blodad tand. Nästa år ska den svenska 90-talsgiganten ut på en världsomspännande turné.
Sångerskan Marie Fredriksson drabbades av en hjärntumör 2002 och länge såg det ut att inte bli några fler liveframträdanden med Roxette, än mindre någon världsturné. Senast bandet gjorde den långa resan var under turnén "Crash, boom, bang" 1994-1995.
- Det här är vad jag längtat efter och hela tiden hoppats på sedan 2002, säger Marie Fredriksson i ett pressmeddelande.
Roxette gör ett stopp i Sverige, på Trädgårdsföreningen i Göteborg den 24/7. Bandet kommer även att besöka norska Bergen (9/6), Pargas i Finland (16/7) och Köpenhamn (22/7).
Turnén tar sin början i ryska Kazan den första mars. Konserter är planerade i på 33 orter i 21 länder, men fler datum tillkommer enligt arrangören Live Nation.
Under sin storhetstid låg Roxette på den amerikanska Billboardlistan utan avbrott fyra år i streck. Några konserter i Nordamerika har ännu inte tillkännagetts.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!