nI juni kommer The Hives nya album "Lex Hives", bandets första på fem år. I en intervju i tidningen King förklarar Howlin’ Pelle Almqvist att det är den så kallade Tambourine-härvan som försenat skivan i flera år.
- Man tar sig till replokalen, sitter och svarar på några mejl från advokater, stirrar in i väggen i två timmar, och sedan åker man hem, berättar sågaren och säger vidare att bandet hux flux inte hade några pengar trots miljontals sålda skivor.
I turerna kring Tambourine i Malmö stämde The Hives Tambourine studios på 8,9 miljoner kronor och var i sin tur stämda av bandet Cardigans på hela 18,5 miljoner. Flera artister upptäckte att stora summor pengar förts mellan olika bolag. I King-intervjun kommenterar inte Tambourine Studios saken, och Pelle Almqvist vill inte säga mer om hur läget ser ut i dag:
- Affärer är lite som personlig hygien: Alla vet vad man gör på morgonen, men man behöver inte prata så mycket om det. Det går lite stick i stäv mot vad åtminstone vi tycker att ett rockband ska hålla på med.