Mayqueen öste ur Queens lÄtskatt

HYLLNING. Queen har gett vÀrlden en stor samling bra musik. En skattkammare som det tyska hyllningsbandet Mayqueen öste ur under ett par timmar, nÀr gruppen upptrÀdde i Arvidsjaur nu i helgen.

Arvidsjaur2006-03-28 00:00
Den engelska gruppen Queen dog den 24 november 1991, nÀr sÄngaren och karismatiske frontmannen Freddie Mercury avled i aids. Men Queens musik lever vidare. Av egen styrka och med hjÀlp av tributeband som till exempel Mayqueen.

Dessutom, i fjol Äteruppstod Queen som turnerande grupp. Med gitarristen Brian May och trummisen Roger Taylor frÄn den ursprungliga gruppen, nu tillsammans med förre Free- och Bad CompanysÄngaren Paul Rodgers

"Musiken dör aldrig"

- Queens musik dör aldrig, sĂ€ger Mirko BĂ€umer, sĂ„ngare i Mayqueen.

Mayqueen Àr ett exempel pÄ detta.

- Gruppen bildades 1997, sex Ă„r efter Freddie Mercurys död. NĂ€r vi startade trodde vi att vi skulle kunna hĂ„lla pĂ„ i tvĂ„ Ă„r. Och nu har det snart gĂ„tt nio Ă„r, sĂ€ger Mirko.

Kavalkad

Mayqueen bjöd publiken pÄ Old Duck Inn i Arvidsjaur pÄ en kavalkad av Queenhits.

- Queens greatest hits Ă€r ett mĂ„ste. Och det Ă€r kul med lĂ„tar som vĂ€xer, nĂ€r publiken Ă€r med. Ta "Radio Ga-Ga" till exempel. Den Ă€r inte min favorit, men den Ă€r kul att göra nĂ€r publiken sjunger med i refrĂ€ngen och klappar takten.

Mirko och de övriga i Mayqueen etablerade publikkontakt direkt frÄn start och bÄde band och publik trivdes.

"Det var stort"

Det gjorde Àven publiken i Prestatyn Sands i Storbritannien, nÀr Mayqueen spelade dÀr i samband med Queens internationella fanclubkonvent vÄren 2003.

- Det var stort att fĂ„ spela dĂ€r. Vi var tillsagda i förvĂ€g att spela i en timme och femton minuter. Vi fick hĂ„lla pĂ„ i tvĂ„ och en halv timme … Och eftersom vi ska fĂ„ spela dĂ€r igen, nu i maj, mĂ„ste de ha varit nöjda med oss, sĂ€ger Mirko.

"Ett stort ögonblick"

Mayqueen bestÄr av Mirko BÀumer, sÄng, Ralf SÀdler, gitarr, Jochen Fink, trummor, Rolf Sander, bas, Susann de Bollier, sÄng, och Christof Wetter, keyboards.

Basisten Rolf Sander ingÄr Àven i musikerbesÀttningen till KölnuppsÀttningen av Queen och Ben Eltons musikal "We will rock you".

- Vid en konsert i samband med auditionerna till musikalen spelade Rolf Sander femton lĂ„tar tillsammans med Brian May och Roger Taylor. Ett stort ögonblick för vĂ„r basist, sĂ€ger Mirko.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!