House of Nights: "Vampyrer i ett helt annat koncept"

Piteå2012-11-23 06:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Bok serien "House of Nights"

Jag tänkte att vi håller kvar i vampyr temat ett litet tag till. Nu när Twilightsagan börjar lida mot sitt slut vet jag redan att det finns delade åsikter, hälften jublar och hälften sörjer.

Men om du tillhör den delen som sörjer och vill ha en ny serie att följa kan jag tipsa dig om bokserien "House Of Nights".

Självklart får den vampyrer att framstå som det mest sexiga på jorden men den har ett helt annat koncept.

Där är det människor som blir "utvalda" till att bli vampyrer, sedan blir de skickade till en vampyrskola. Men bara för att man blir utvald betyder det inte att man överlever förvandlingen från människa till vampyr.

I bokserien får man följa 16-åriga Zoey som håller på att genomgå förvandlingen och får tampas med både familjeproblem, pojkvän(ner) och onda demoner.

Denna bok ingår i en serie så gillade du den första finns det fler böcker att läsa.

Läs mer om