Gellert Tamas klär av SD

Foto: Fotograf saknas!

Piteå2016-11-18 05:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Noterar att två av tio svenskar sympatiserar med Sverigedemokraterna. Så pass många svenskar kan alltså tänka sig att rösta på ett rasistiskt parti som livnär sig på systematiska lögner och hets mot invandrare i allmänhet och muslimer i synnerhet.

Ah, du invänder och hävdar att SD-ledningen minsann säger som det är och att SD bara är ett socialkonservativt nationalistiskt parti långt ut på högerkanten. Alla skandalerna och hopbuntandet av människor i grupp är bara något som vi i den så kallade PK-eliten hittat på.

Du kanske också hävdar av media ljuger och undanhåller sanningen. Den sanning som bara de frälsta som läser Avpixlat och andra hatsajter har sett. Människor som i stort sett är oemottagliga för fakta och hellre bygger sin bild av samhälle och omvärld på att tro saker.

Det här handlar inte om att invandring och flyktingpolitik är problemfri och inte ska diskuteras. Nu hävdar förvisso SD i en återkommande lögn att så inte sker, men i verkligheten är det precis tvärtom. Det finns ingen annan fråga som ens är i närheten. Flyktingkritik och kritik mot muslimer i vid bemärkelse kan vem som helst hitta i hela det mediala landskapet och då räknar jag inte ens med hatsajterna.

Hatsajterna som hänger ut den enskilde, men med syftet att kollektivt skuldbelägga och då helst muslimer. Vi talar inte ens om en promille av muslimerna som är militanta islamister, men som grupp ska muslimer misstänkliggöras och brännmärks. Ungefär som att jag som vit man bär ansvar för vad den hatande och våldsbenägna vit makt-rörelsen sysslar med.

I just SD är Kent Ekeroth en av de värsta hatpredikanterna. I Gellert Tamas nya bok "Det svenska hatet" tecknas en bild av denna märkliga och hatiskt besatta människa. Ekeroth var en av järnrörsmännen, men till skillnad från sina kumpaner fick han vara kvar och sitter till och med i riksdagens justititeutskott.

Kent Ekeroths hat mot muslimer är monumentalt, men han engagerar sig också allmänt i invandrings- och rättsfrågor. Kan sammanfattas med hårdare och tuffare tag.

Lite märkligt av en person vars judiska och utomeuropeiskt födda mamma kom till Sverige som flykting. Dessutom är mamman dömd för grov brottslighet till tio månaders fängelse.

Gellert Tamas är metodisk när han klär av Kent Ekeroth och den övriga ledningen som utåt gör allt för att se ut som välkammade demokratiska förkämpar. Tamas är lika noggrann när han lägger in SD i ett tidsskeende och sammanhang. Det går inte att missförstå vad SD är och står för.

"Det svenska hatet" borde vara obligatorisk läsning i skolan.

Krönika

Läs mer om