Nu är det dags

Denna lördag, den 4 juni 2016 är det dags och jag undrar vad jag har gett mig in på!

Guldmedalj. Jag och min jobbarkompis Elin Backlund sprang i Luleå i måndags.

Guldmedalj. Jag och min jobbarkompis Elin Backlund sprang i Luleå i måndags.

Foto: Mari Gustafsson

Helgspalt2016-06-04 06:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Förra veckan bad jag mina kompisar att skicka en låt till mig. En låt som skulle peppa eller få mig att tänka på dem, så att jag ska kunna springa med dem, mentalt, hand i hand genom mitt livs första maratonlopp.

.

Nu är spellistan klar. Den är lång och jag är så redo jag kan bli. Sedan jag började springa mot just denna lördag i juni har jag avverkat drygt 900 kilometer i springskor.

På vägen har jag reflekterat kring fart, intervaller, mental urladdning och att våga ta plats och tro på mig själv och min kropp.

Runt 900 kilometer i benen, och så dagens 42.

Med de siffrorna blir det ganska tydligt, vad den egentliga resan och upplevelsen består av.

.

I måndags sprang jag mitt sista träningspass på Vårruset i Luleå. Jag och min arbetskompis Elin åkte dit tillsammans och sprang genom en solvacker stad. Men det vackraste av allt var kvinnorna runt mig. Olika kroppsformer, olika springstilar och färgstarka träningskläder. Det är så fint och fascinerande och gör mig alldeles varm i mitt springarhjärta.

Mari Gustafsson

Ålder: 37.

Gör: Jobbar som journalist och featureredaktör.

Vill: Skapa förändring genom det lilla, fortsätta utvecklas – både i träning och mentalt.

I helgen: Utmanar mig själv. Big time.

Läser: "Mary" av Aris Fioretos.

Läs mer om