Natodrömmar och ubåtsfeber

KRÖNIKA2014-10-23 14:50
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

En mycket spännande och närmast klaustrofobisk film är Wolfgang Petersens Das Boot från 1981. En krigsfilm som handlar om en tysk ubåtsbesättning under andra världskriget. Visst kan man kritisera filmen för att det är tyskar under nazitiden som är "hjältar", men som spänningsfilm och mänskligt drama är den värd ett högt betyg.

Om vi ska prata ubåtar så är 1981 minnesvärt av en annan orsak. Den 27 oktober 1981 gick Ubåt 137 på grund på Torhamnaskär vid inloppet till Gåsefjärden i militärt skyddsområde.

Orsaken till grundstötningen har debatterats flitigt, men det kan nog anses troligt att den sovjetiska ubåten befann sig på svenskt vatten i syfte att bedriva underrättelseverksamhet.

Det märkliga är att den tuffade fram i ytläge med högljudda dieselmotorer som hördes milsvida omkring innan den gick på grund. Inkompetens, fylla eller undermålig alternativt trasig utrustning? Det finns inget säkert svar på det.

Året innan hade en möjlig ubåt iakttagits vid Utö, men Ubåt 137 blev startskottet på den ubåtsfeber som genomsyrade Sverige under 80-talet. Allmänheten rapporterade in tusentals iakttagelser och Carl Bildt slog tvärsäkert knut på sig själv.

Den ena ubåtsjakten efter den andra avlöste varandra, men utan resultat. Att det handlade om sovjetiska ubåtar var den gängse förklaringen. Det rådde kallt krig och befälen inledde fortfarande övningar med den klassiska repliken "Fienden kommer från öst".

Nej, någon ubåt tvingades aldrig upp och de "bevis" som fanns i form av ljudinspelningar har avfärdats bland annat som pruttande sillar.

Inte konstigt att ett löjets skimmer spreds över marinens fruktlösa letande. Det antyddes att allt var påhitt i syfte att få högre anslag.

Till sist blev det tyst och det där med ubåtar försvann från dagordningen. Ungefär som när UFO-hysterin dämpades ett par årtionden tidigare.

Nu är vi där igen. En misstänkt ubåtskränkning i Stockholms skärgård och även om inga bevis lagts fram så är svaret tvärsäkert; det är en rysk ubåt.

Den här gången finns det ett suddigt foto och en handfull iakttagelser som av Försvarsmakten anses vara trovärdiga. Dessa har sovrats fram bland ett par hundra mer eller mindre ubåtsfebriga syner.

Men visst kan ryska ubåtar ha kränkt svenska farvatten så väl nu som på 80-talet. I en tid då Nato kopplar ett allt hårdare grepp runt vår stora granne i öst så är det fullt tänkbart. Östersjön har strategisk betydelse.

Spioneri och underrättelseverksamhet pågår hela tiden. Sverige kanske inte skickar ubåtar till ryska vatten, men svenska spionplan flyger regelbundet i internationellt luftrum i syfte att avlyssna främst Ryssland. Avlyssningar som sedan skickas vidare till bland annat USA.

Inga konstigheter, men det främjar knappast ett avslappnat och fredligt umgänge med Ryssland. Fast det kanske inte heller är meningen. Natovännerna kan vädra morgonluft och vi får ställa in oss på version två av det kalla kriget. Och jaga ubåtar!

krönika

Läs mer om