Sverige är större än Stockholm, Mona

Piteå2008-03-11 00:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Mona Sahlin har ett passionerat engagemang för Tensta och Botkyrka, men det tycks bekomma henne mindre vad som händer i Piteå och Övertorneå. Hon är antingen okunnig eller ointresserad av livet utanför Stockholmsregionen. Sitt första sommartal höll Sahlin i Botkyrka förra året.

Där utlovade hon mångmiljardbelopp till förorterna. Bland åtgärderna fanns bland annat satsningar på fler jobb, omsorg och utbyggnad av kollektivtrafiken. Dessa är viktiga saker att främja.



Men i alliansen arbetar vi för bättre möjligheter i hela Sverige, exempelvis genom lägre skatter för låginkomsttagare och förenklade reglerna för företagare. Sahlin kommer inte med några konkreta förslag om hur tillväxten ska ta fart och jobben bli fler i Sverige.

I riksdagens partiledardebatt i höstas fortsatte Mona Sahlin på sin stockholmsfixerade linje. Hon talade passionerat om hyresrätter innanför och utanför tullarna, Stockholms länstrafik och sparbeting på huvudstadens skolor. I årets första partiledardebatt var hon helt insnöad på vården i Stockholms landsting.

Hon försökte gång efter annan skrämma väljarna med gräddfiler för människor med mycket pengar och åtskilda väntrum för arbetare och direktörer på sjukhusen i Stockholm.

Beskrivningarna ligger mycket långt ifrån verkligheten. I alliansen är vi glasklara med att den svenska vården ska vara skattefinansierad och solidarisk. Det är svårt för många ute i landet att känna igen sig i Sahlins beskrivningar. För de flesta är fler alternativ i vården någonting positivt. Svensk vård har allt att vinna på att verksamheten vitaliseras av kooperativ, ideella föreningar och entreprenörer. Trots detta fortsätter Sahlin sin kampanj mot vården i Stockholm.

Nyligen ställde hon upp i en tv-debatt mot Stockholms sjukvårdslandstingsråd Filippa Reinfeldt. Man får lätt uppfattningen att Sahlin är oppositionell landstingspolitiker snarare än oppositionens statsministerkandidat.

Under partiledardebatten i januari uppmanades Mona Sahlin av Maud Olofsson att "resa ut i landet". Men viljan eller förmågan sviker. När Sahlin i tisdags höll välfärdsrådslag, så valde hon ändå att förlägga det i Tensta och tala om Stockholm.

Vi måste ha välfärd, jobb och infrastruktur i hela Sverige. Om Sahlin inte kan eller vill diskutera det så är det kanske bäst för alla om hon blir landstingsråd i Stockholm istället för statsminister i Sverige efter nästa val.

Läs mer om