SSU i Piteå kritisk till partiets feriejobbspolitik

Piteå2008-03-01 00:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Vi unga socialdemokrater tycker att det är fel av partiet att bortprioritera feriejobben för 18-åringarna i Piteå.

Det är skamligt av ett parti som säger sig värna om ungdomar.



Att som 18-åring komma ut på arbetsmarknaden är nog svårt i dagens samhälle.

Istället verkar det som att partiet söker lösningar som borgarna med glädje skulle skriva under på.

Att den borgerliga regeringen har skurit ner anslagen för feriejobb till kommunerna ser vi självklart som en bidragande faktor till problemet. Men vi ser inga problem för våra s-politiker i fullmäktige att liksom förra året skjuta till pengar, för att garantera 18-åringarna sommarjobb.



Nämnden för arbetsmarknad och vuxenutbildning påstår att 18-åringarna ska kunna lösa sin jobbsituation på egen hand.

Vi vet att det som ungdom inte är lätt att konkurrera med färdigutbildad arbetskraft på den privata marknaden. Att NAV förlitar sig på detta tycker vi liknar borgerlig retorik. Den socialdemokratiska traditionen är att understryka allas rätt till arbete.



SSU Piteå ser ett allt tydligare mönster där ungdomar får ställa sig åt sidan för andra kommunala prioriteringar. Det är oacceptabelt.

Vi tycker att detta är en så pass viktig fråga att kommunen bör vara beredd att skjuta till de medel som behövs.

Läs mer om