Sluta förhandla om procent
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Vi behöver ungefär lika mycket pengar för att betala dessa kostnader. Varje samhälle behöver utbildade människor. Utbildning kostar och ska premieras. Självklart måste lönerna höjas för de strejkande sjuksköterskorna. Löneökningen måste vara minst lika omfattande som den läkarna har fått.
Om vi ska undvika att etablera ett klassamhälle av värsta slag så måste man sluta förhandla om procent och i stället förhandla om reella kronor. Gör man inte detta så etablerar vi en extremt välavlönad överklass av högre tjänstemän, politiker och chefer i både offentlig och privat verksamhet. Självklart finns det pengar att omfördela. Delar av de politiska partiernas tärande verksamhet har numera blivit en böld för det övriga samhället.
Partistödet 2004 var till exempel till partierna i landstinget i Norrbotten 8 434 000 kronor. Och då är inte inräknat kostnaderna för de välavlönade landstings- och oppositionsråden. Sjuksköterskestrejken påvisar att vi har en klar ekonomisk motsättning mellan folket och partiväsendets högavlönade medlemmar och anhängare.