Resecenter på gångavstånd
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Förslaget från Magnus Alm om folkomröstning avvisades bestämt. Kom förslaget från fel parti?
Magnus Alm förtjänar dock en eloge för att tagit del och intryck av PT:s insändarsida. Möjligen lönas miljöpartiet vid nästa val. För övrigt har förslag om folkomröstning framförts tidigare på denna sida
Det är sorgligt att den fina närmiljön inte bara för oss Pitebor som innerfjärdens vattenspegel och strandpromenad utgör kommer att tappa sin attraktion. Planskilda korsningar innebär att Timmerleden kommer att höjas, det vill säga skymma utsikten över vattnet.
Vill man söka sig ner till stranden ska det ske på gångbroar över spåren som även de kommer att begränsa utsikten.
Buller och damm från framförda tåg som enligt prognoserna rör sig om 25-30 tåg per dygn innebär minst ett tåg per timme ses, inte som miljöproblem.
Bullret ska elimineras genom att försänka spåret 60 centimeter. Från vilken nivå, havsytan eller?
Att centrumnära dragning är det bästa alternativet för miljön är för mig svårbegripligt. Stadsmiljön offras enligt min mening för att placera resecentrat inom gångavstånd. Då inställer sig frågan: Vad är gångavstånd? Då menar jag inte på gång för välbefinnande, motion och kondition utan mer gångavstånd i samband med resa.
Är det 200, 400, 1 000 meter eller mer? 200-400 meter är för de flesta friska personer överkomligt, åtminstone med lätt handbagage, men med resväska/or kan avståndet vara i mesta laget. Samma avstånd kan under höstregn, kyla, ishalka te sig mycket längre än under sommardagar. För de som bor i kransorterna kan gångavstånd få två betydelser, avstånd till busshållplats och avstånd från avstigning till resecenter. Tid är också en faktor som bör beaktas vid bedömning av gångavstånd. Är en arbetsgivare villig att betala för gångavstånd när en anställd åker på konferens i en grannstad?
Vad jag menar med denna insändare är att gångavstånd inte kan vara den viktigaste faktorn för resecentrets placering.
Jag hoppas de beslutande anger en siffra (radie) i meter för "gångavstånd". Då kan var och en av oss innevånare själva kolla om man har förmånen att bo på gångavstånd.
Inom närtid finns inga pengar avsatta för projektering det innebär tid för omtänk. Ty liksom vädret kan växla från uselt till bra växlar också makthavare med tiden.