Nationalparksplan för Sverige

Piteå2007-09-24 00:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
 Arjeplogs Glesbygdsförening vill härigenom framföra sina synpunkter på rubricerad plan. Föreningen delar uppfattningen att nationalparkerna är en viktig del av Sveriges skyddade natur och har betydelse både som naturlandskap med höga värden och som besöksmål för den naturintresserade allmänheten.

De kan också som turistmål ge stöd för lokal utveckling.



Genom de bestämmelser, som gäller för nationalparker har de mycket stor inverkan på många funktioner inte bara i själva parken utan även i dess närhet. Med hänsyn härtill bör man vara mycket försiktig när man inrättar nya eller utvidgar befintliga nationalparker.

Man måste noga överväga vilka negativa effekter en nationalpark kan få för befolkningen i dess närhet.

Föreningen anser att Sverige redan nu är väl tillgodosett när det gäller de positiva effekterna av nationalparker.



Redan nu finns liknande naturmiljöer som i en del av de föreslagna nya nationalparkerna och inrättande av nationalpark är inte nödvändigt för att fylla de ändamål, som avses med nationalparker.

Speciellt när det gäller den föreslagna nationalparken Vindelfjällen väger de för lokalbefolkningen negativa effekterna tyngre än fördelarna med inrättande av den föreslagna nationalparken.



De nuvarande kommunikationslederna kan inte längre användas på samma sätt och till exempel markägarnas möjligheter att komma åt en del av sina ströängar försvinner.

De redan existerande naturreservaten inom den föreslagna nationalparken tillgodoser i stort sett de positiva effekterna med inträttande av en nationalpark.

Arjeplogs Glesbygdsförening anser därför sammanfattningsvis att den föreslagna nationalparksplanen för Sverige inte bör genomföras åtminstone inte vad gäller Vindelälvens nationalpark.

Läs mer om