Brutna löften

Övriga2007-06-02 00:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Kontaktade Sveriges Radio angående utbudet av fria kanaler, via marknätet, efter den genomförda digitaliseringen. En smått irriterad dam upplyste mig om att tv-licensen skulle erläggas, om så apparaten endast kunde användas till blomsterställ. Det har Sveriges riksdag bestämt.

Ett annat beslut som vår valda riksdag fattat är: 1,6 procents avdrag från den beräknade löneutvecklingen i landet, när den årliga korrigeringen av ålderspensionerna görs. Under 90-talets krisår infördes av Perssonregeringen att alla skulle hjälpa till. Görs samma avdrag på politikernas pensioner?

Senare har landets ekonomi lovordats av såväl förutvarande regering såväl den nuvarande. Men avdraget kvarstår. Ingen politiker förefaller intresserad av frågan. För egen del, ska jag titta på Sverigedemokraternas program. Finns frågan upptagen där kan jag tänka mig ge det partiet möjlighet bryta sina löften, i likhet med vad som förefaller vara regel i övriga partier.

Läs mer om