Man tror inte sin ögon när man läser i Piteå-Tidningen om hur dövblinda Evelina behandlas av Piteå kommun. Är det så omöjligt för beslutsfattarna att vara mänskliga? Hur många har vi i kommunen som är i Evelinas situation? Kan man verkligen inte fatta ett mänskligt beslut, eller vill man inte?
När jag talade med en politiker tyckte denne att jag skulle kolla på SVT Play. Tre korta program om tre unga dövblinda. Det gjorde jag och de hade ett bra liv med lite hjälp av ledsagare och tekniska grejer, som bra belysning. Men de var inte totalt blinda! De kunde arbeta på dator och klara sig själva, kommunicera med teckenspråk och läsa på läppar om det var rätt belysning.
Evelina lever i ett mörker och en total tystnad! Jag personligen kan försöka tänka mig in i hennes situation och tror inte jag skulle ha klarat av det många dagar, om ens en. Jag uppmanar alla invånare i Piteå att ringa era politiker och fråga vad de tycker om detta beslut och vad de eventuellt tänker göra åt det! Ge Evelina ett värdigt liv! Nästa år är det val.