Ur vårt arkiv

Piteå2019-01-14 06:00

För 100 år sedan

Jävrebyn hade stor utsikt att få folkskola innevarande vårtermin, men fick sina förhoppningar i det fallet grusade, i det att sökanden till platsen numera återkallat sina handlingar, till stor förtret för befolkningen i byn.

Soldatänkan Emma Färdig, född Dahlberg i Jävre, är Hortlax församlings äldsta medlem. Hon är född 1828.

En kry gumma är änkan Anna Erika Ögren i Roknäs som trots sina 87 år varje dag deltagare i det husliga arbetet. Hon är ännu i besittning av goda själsförmögenheter.

Döden har nu inom Roknäs socialdemokratiska ungdomsklubb skördat sitt första offer i det att en av dess mest framstående kämpar arb, K.G.G. Andersson skördats av lungsot. Andersson ingick i klubben vid dess startande och har trots sin svåra sjukdom gjort uppoffrande arbete för föreningens framgång o. bestånd, tålig i det lidande som låg å hans lott. En bättre tid med ljusare ekonomiska utsikter var hans hopp. Han sörjes närmast av föräldrar och syskon, och hans ungdomskamrater, som lärt att värdera honom, beklaga på det djupaste hans frånfälle. Hans plats står tom i de ungas led och kan ej med lätthet fyllas enär Andersson var en av de kraftigaste kämpar föreningen ägde.

För 75 år sedan

Hr Karl Lundberg i Arvidsjaur har till ett konsortium bestående av hr Tage Ram, Piteå, försålt sin verkstadsrörelse i Arvidsjaur. Priset är obekant.

För 50 år sedan

Älvsbyn har fått sin förstfödda efter kommunsammanslagningen. En liten flicka född på BB i Piteå. Den danskfödda mamman heter Minna och är maka till tyskfödde provinsialläkaren Ulrich Schäufele i Älvsbyn. Makarna har tidigare två pojkar.

För 25 år sedan

Barbro Lundberg, textillärare till professionen och bosatt i Södra Vistträsk, har en något udda hobby. Hon spinner garn av hundhår. Råvaruleverantörer är familjens två samojedspetsar Buck och Niak. Genom åren har hon skapat en hel kollektion av stickade och virkade plagg av hundgarnet.

Oppositionen inom Piteås skolstyrelse tycker inte att Ewa Hedkvist Petersen fyller kraven för att bli skolchef. Den åsikten har i och för sig ingen betydelse - skolstyrelsen får nämligen inte tycka till om vem som ska vara chef för skolorna i Piteå. -Och det är mycket märkligt, anser centerpartisten Erik Berg, en av de upprörda politikerna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om