Kulturcafé i hjärtats tecken

Onsdag 13 februari träffades medlemmar i SPF Seniorerna Häggen och andra intresserade i Samvarons lokaler, för att lyssna på Stefan B Andersson och hans underfundiga visor.

Stefan B Andersson och Annika Gaudet underhöll.

Stefan B Andersson och Annika Gaudet underhöll.

Foto:

Piteå2019-02-15 10:48

Ute hade snålblåsten nupit i våra kinder, men så fort vi hörde Stefans första visa tinade våra frusna kinder upp. Vi blev ännu mera varma inombords när Annika Gaudet dök upp under sin lunch. Tänk vilken överraskning. Undrar om de smitt planer hemma?

Båda två underhöll oss med både vackra och tänkvärda musikstycken. Vi fick till exempel lyssna till ”Something stupid” på pitebondska ”Nanting göudat”, Stockholmsvisan på Piteåvis och Elvis Presleys ”Always on my mind” på svenska. En annan visa med ett underbart budskap är ”I jär e kågamojj.” Textens viktiga innehåll rymmer att jag duger som jag är. Många sånger och visor gick i hjärtats eller kärlekens tecken. Det var ett mycket genomtänkt tema, eftersom morgondagen är Alla hjärtans dag. Ett stort tack till Annika och Stefan för att ni förgyllde en grå snöig eftermiddag åt oss! Fikadamerna Elna och Vivianne är värda en stor eloge. De serverade gott kaffe och te och apropå dagens tema – de bjöd på kärleksmums.

Vice ordförande Mona Wilsson informerade om nästa aktivitet som är SPF Seniorerna Häggens årsmöte onsdag 27 februari. Efter detta följde en stunds trevlig samvaro innan vi skingrades för att gå ut i snöoväder och snålblåst.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om