nNiclas Ekberg har avlagt examen som filosofie doktor vid Luleå Tekniska universitet för sitt forskningsarbete om IT och sociala medier i skolan.
Avhandlingens titel är "Lärares möten med sociala medier, applikationer i behov av explikationer".
Niclas Ekbergär den första i raden av tre kommundoktorander som nu avlagt den högsta examen i den akademiska världen.
- Det är glädjande att ha fört den första doktoranden i hamn. Skollagen säger att utbildningen ska vila på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet. Niclas avhandling utgör en kunskapskälla för fortsatt arbete med ny teknik och IT i skolan, säger barn- och utbildningschef Ingemar Jernelöf, Piteå.
Forskningens syfte var att utifrån befintlig forskning och lärares upplevelser och erfarenheter hitta svaren på och bättre förstå vad som konstituerar lärarens möte med sociala medier i undervisningen.
Studien har utgått från två frågeställningar: Vilka perspektiv på mötet mellan sociala medier och undervisningen finns i befintlig forskning? Hur upplever läraren användningen av sociala medier i undervisningen.
Fakultetsopponent var professor Per-Olof Erixon, Umeå universitet.