Ekorre fast på husfasaden

En ekorre blev strandsatt på husväggen ovanför Skölds Intim i Piteå i går. När Erik Lundman skulle försöka rädda ekorren genom att sträcka upp en pinne för den att klättra på, så föll den ner.

Piteå2007-10-05 00:00
Fåglar jagade upp ekorren under taksprånget på det höga Skölds Intim-huset i går. Anställda vid Skandinaviska enskilda banken i Piteå upptäckte ekorren som sedan inte verkade kunna ta sig ner från tegelväggen. Folk samlades nedanför för att se hur det skulle gå för den lille gynnaren. Det diskuterades också hur man på bästa sätt skulle rädda den.

Föll i backen

Till slut tog Erik Lundman en lång pinne och försökte få den att ta tag i den för att sedan klättra ner, men då föll den ner. Trots att fallet var åtta till tio meter högt så sprang den iväg mot närmaste park och verkade inte skadad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om