I år är det 100 år sedan Norrfjärdenborna inte längre behövde åka till Öjebyn och kyrkan där för att fira gudstjänst. I juni 1913 invigdes nämligen den första kyrkan, blivande Norrfjärdens församling och som bildades två år senare. Om detta och mycket annat kring kyrkolivet genom 100 år berättades vid den kafékväll som hembygdsföreningen anordnade häromkvällen.
Åhörarna fick inte bara ta del av förberedelserna kring kyrkbygget, som inleddes redan på 1880-talet, beslutsprocessen kring kyrkbygget och som följdes av en hel del kyrkligt "bråk" samt invigningen. Det blev även en vandring i nutid, från det den gamla kyrkan brann ner 1963 och alla de diskussioner som följde kring den nya kyrka som togs i bruk 1967.
För den historiska utläggningen svarade Jan Lundquist, Norrfjärden, som också visade många bilder från den gamla kyrkan, såväl interiört som exteriört. Ett bildspel som avrundades med kyrkbranden, en kort tid efter 50-årsjubiléet.
Kafékvällen är inledningen till en rad kommande samlingar kring lokal historia, som speglas i anledning av att Norrfjärdens hembygdsförening i år fyller 75 år.