Givmilt i Kustkyrkan, Jävre

Årets julkonsert i Jävre samlade både fullt hus och en stor summa pengar till Läkare utan gränser. Kustkyrkan var fyll till sista extrastol när Karin Skoog, körerna Lotsarna och Julkören och ett flertal solister, tog ton.

Karin Skoog, Julkören och Lotsarna med solisten Tomas Lundberg skapade en härlig julstämning för de cirka 250 åhörare som samlats i Kustkyrkan.

Karin Skoog, Julkören och Lotsarna med solisten Tomas Lundberg skapade en härlig julstämning för de cirka 250 åhörare som samlats i Kustkyrkan.

Foto: Henny Lindgren

Jävre2020-01-07 14:34

De framförde både äldre och nyare sånger med julen som tema. Mycket uppskattat och bejublat av åhörarna.

När en lätt chockad kassör redovisade den kollekt som samlats in under konserten drog ett sus genom publiken. Summan var drygt 65 000 kronor och det fortsatte att strömma in pengar via swish. Kustkyrkan hade lovat skänka en lika stor summa och det skulle även den lokala ICA-butiken göra. Till detta skulle Akelius Foundation bidra med dubbla beloppet.

När insamlingen avslutats visade det sig att åhörarna hade samlat in 68 000 kronor, att Kustkyrkan och ICA vardera gav lika mycket, och att det tillsammans med Akelius pengar skickades hela 408 000 kronor till Läkare utan gränser. I den oroliga värld vi lever i var det säkert välbehövliga pengar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om