Leif Holmberg

In memoriam

In memoriam

Foto: Fotograf saknas!

IN MEMORIAM2011-10-28 06:00

Vår bror och vän Leif har stilla somnat in natten den 13 oktober i en ålder av 67 år. Leif fick bo kvar i sitt föräldrahem till några dagar före sin bortgång. Leif var son till skomakare Holmfrid och sömmerskan Elsa Holmberg. Han har två systrar med familjer som bor i södra Sverige. När Leif var barn följde han ofta med mamman ut i byarna när hon höll sykurser.

Leif var en känd profil i Arvidsjaur och sågs ofta ute med sin sparkcykel. Han kunde mycket om samhället och alla förändringar som skett. Berättade ofta om var hus och affärer var när han var ung. Behövde man veta något var det bara att fråga Leif. Vi brukade säga att han var som en uppslagsbok. Leif arbetade bland annat på Volvo och taxi och de sista åren före pension arbetade han på A-service. Han tyckte även om att vara på traktor- och husvagnsservice på sin fritid där han gärna hjälpte till.

Han var trogen medlem i DHR och FUB och följde gärna med på resor och aktiviteter av olika slag. Detta var något som han tyckte mycket om. Leif var den som gärna ställde upp med bland annat att dela ut brev för föreningars räkning bland annat DHR. På söndagskvällarna hjälpte Leif till på motionsdanserna på medborgarhuset något som han aldrig missade.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om