fyller den 3 oktober förre köpman Lennart Lindfors Marklund, Piteå.
Han är född i Hemmingsmark och uppvuxen i Norra Pitholm.
1945 fick han anställning som springpojke hos Slakteriföreningen i Piteå och kom 1947 till Kläder Centralen i Piteå, där han blev kvar i 18 år. Hos Kläder Centralen var han chef åren 1955-1965.
Lindfors Marklund startade sedan, med dåvarande hustrun, Garnshoppen i Piteå, Luleå och Skellefteå.
Han hade därefter klädaffärer i herr-, dam och barn. Det var Klädhallen i Piteå, Luleå och Skellefteå, Kläd City i Piteå, Luleå och Skellefteå samt LML mode i Piteå och Luleå, Herrson i Piteå, Te-Kås i Haparanda, barnekiperingen i Piteå och Jeans Boxen i Högsböle.
Sedan affärerna upphörde under 1980-talet anställdes han hos Triohallen i Piteå, Umeå och Örnsköldsvik, och som chef för butikerna i Umeå och Örnsköldsvik.
Lennart Lindfors Marklund är medlem i pensionärsföreningen SPRF, Norrlands motorhistoriker, Motorförarnas helnykterhetsförbund och i Pitebygdens travsällskap.
Till fritidsintressena hör bland annat trav, simning och veteranbilar. Han ägnar sig även åt cykling och är en flitig deltagare i Måndagscyklisternas utflykter.
Han är far till tre barn, alla bosatta i Piteå. I familjen finns också fyra barnbarn och två barnbarnsbarn.